Zdrowie - Kobieta

Antykoncepcyjna mapa ciała kobiety

2011-05-30 18:47:44

Organizm każdej kobiety jest inny i inne są jej potrzeby także w zakresie dobrania antykoncepcji. Decyzja o rozpoczęciu współżycia seksualnego związana jest dla wielu kobiet z wyborem antykoncepcji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) promuje idealny model wyboru metody antykoncepcji polegajacy na współpracy obojga partnerów w dobraniu metody optymalnej dla ich związku z uwzględnieniem kryteriów takich jak: skuteczność, dostępność, wpływ na stan zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego. Współczesna medycyna oferuje szeroki pakiet metod antykoncepcji – w tym także metod o niecodziennym działaniu.

Antykoncepcyjna mapa ciała kobiety

Ciało każdej kobiety jest inaczej zbudowane i umożliwia różne sposoby aplikacji metod niecodziennej antykoncepcji hormonalnej. Wśród nich wyróżnić można metody dopochwowe: krążek; transdermalne: plaster hormonalny; iniekcję czy wkładkę domaciczną. W zależności od potrzeb i sposobów zastosowania lekarz może indywidualnie dostosować do pacjentki antykoncepcję o przedłużonym działaniu.

Hormony – prawdziwi przyjaciele kobiety?
Nazwa hormon wywodzi się z języka greckiego. Hormōn – oznacza impuls, atak, napaść, pobudzenie . Hormony od zawsze odgrywały istotną rolę w prawidłowym rozwoju w życiu zarówno mężczyzny jak i kobiety. Odpowiadają za płciowość, wpływają na aktywność seksualną, a idąc dalej decydują o posiadaniu potomstwa. Kobiety wzbudzają zainteresowanie swoimi hormonami w celu zachowania piękna. To żeńskie hormony – estrogeny w trakcie owulacji odpowiadają w dużej mierze za urodę kobiety: błyszczące włosy, zmysłowy zapach, błysk w oku.

Antykoncepcja o przedłużonym działaniu – która z nich jest dla nas najlepsza?
O tym, którą metodę antykoncepcji wybierze pacjentka decyduje ona sama w porozumieniu z lekarzem. Ginekolog w trakcie wywiadu dostosuje odpowiedni rodzaj antykoncepcji uwzględniając stan zdrowia i styl życia kobiety. Im bardziej szczera będzie relacja między lekarzem, a pacjentką tym lepiej będzie dobrany dla niej sposób zapobiegania ciąży. Metody o przedłużonym działaniu są jednym ze sposobów uniknięcia błędów w stosowaniu antykoncepcji. Są one polecane kobietom niezdyscyplinowanym, które nie pamietają o regularnym zażywaniu tabletek hormonalnych oraz tym, które właśnie rozpoczynają życie seksualne i mają najwyższy wskaźnik ryzyka zajścia w ciążę. Skuteczności niecodziennej metody antykoncepcji nie osłabiają wymioty wywołane np. zatruciem pokarmowym, migreną, biegunką. Aktualnie wśród niecodziennych metod antykoncepcji hormonalnej znajduje się transdermalna – plaster hormonalny, dopochwowa – pierścień antykoncepcyjny; zastrzyk hormonalny; wkładka domaciczna.

Niecodzienna antykoncepcja na mapie ciała kobiety

Plaster hormonalny jest antykoncepcyjnym systemem transdermalnym o wymiarach 45 mm x 45 mm. Stosuje się go raz na 7 dni przez 3 kolejne tygodnie. Naklejany jest na czystą, suchą i nieuszkodzoną skórę (na łopatce, podbrzuszu, pośladku czy ramieniu). Od momentu przyklejenia plaster uwalnia stały poziom estrogenu i progestagenu przez co są wchłaniane prosto do krwioobiegu – hamują owulację oraz utrudniają przedostanie się plemników do macicy i jajowodów. Pierwszy plaster kobieta musi nakleić w pierwszym dniu cyklu, 8-go dnia powinna zdjąć wykorzystany plaster i przykleić kolejny – nowy plaster w innym sugerowanym miejscu. Nowy plaster jest noszony przez następne 7 dni, po którch ponownie kobieta odkleja „stary” i aplikuje kolejny w innym miejscu na następne 7 dni. Należy zmieniać plaster zawsze tego samego dnia tygodnia. Został on zaprojektowany tak, aby działać przez 7 dni. W tym samym czasie może być stosowany tylko jeden plaster. Po trzech tygodniach zastosowania plastrów użytkowniczka powinna zrobić tygodniową przerwę, podczas której nastąpi tzw. krwawienie z odstawienia.

Pierścień antykoncepcyjny jest nazywany krążkiem dopochwowym. To bezbarwny pierścień mający średnicę około 5 cm i przekrój ok 4mm. Wyglądem przypomina bezbarwną, silikonową branzoletkę. Kobieta spłaszcza go palcami i zamieszcza go w pochwie w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego. Po upływie 3 tygodni kobieta sama usuwa krążek, a następnie robi 7-dniową przerwę w stosowaniu preparatu, w trakcie której następuje tzw. krwawienie z odstawienia. W trakcie 21 dni zastosowania pierścienia uwalniane są hormony – pochodne progestagenu i estrogenu. Pierścień ma krótki okres zabezpieczenia – jeśli wypadnie pacjentka jest zabezpieczona przed zajściem w ciążę przez czas tylko do 3 godzin. W takiej sytuacji krążek należy umyć w zimnej lub letniej wodzie i założyć go ponownie.

Zastrzyki hormonalne
Metoda ta jest rekomendowana dla kobiet, które karmią piersią i tych, które nie mogą przyjmować doustnych preparatów hormonalnych. Zastrzyk zawiera dużą dawkę tylko jednego hormonu – gestagenu, który nie dopuszcza do owulacji. Iniekcja domięśniowa wykonana jest na zlecenie lekarza raz na 3 miesiące. Po tym czasie kobieta powinna przyjąć kolejną dawkę leku.

Wkładki domaciczne
Wkładka domaciczna nazywana jest także spiralą. Ginekolodzy ze względu na technikę umieszczenia wkładki polecają ją głównie kobietom, które już rodziły i nie chcą lub nie mogą stosować metod hormonalnych. Róznorodne kształty i rozmiary wkładek umożliwiają lekarzowi na dobranie tej najlepszej dla pacjentki. Wkładki mają kształt litery T. Jej ramiona otoczone są miedzianym drucikiem, mogą także zawierać hormony. Kobieta przed założeniem spirali musi mieć wykonane szczegółowe badania ginekologiczne. Wkladka jest skuteczna przez wszystkie dni cyklu miesięcznego i w zależności od rodzaju może pełnić funkcję od roku do 3-7 lat. Lekarz aplikuje wkładkę w pochwie w ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego. Po 3 miesiącach pacjentka powinna pojawić się na wizycie kontrolnej u ginekologa. Kobieta musi także pamiętać o terminie wymiany spirali.

Wskaźnik Pearla jest to wskaźnik, który określa skuteczność danej metody antykoncepcji. Wskaźnik ten wyznacza się jako pomnożony przez 1200 (u niektórych badaczy 1300) stosunek liczby niezamierzonych poczęć do liczby badanych cykli, przy stosowaniu ustalonej metody antykoncepcji. Podaje więc liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet (ok 1200 cykli). Metoda antykoncepcji jest skuteczniejsza im niższy jest współczynnik Pearla. Wskaźnik opracował w 1933 roku Raymond Pearl.  

ip

Słowa kluczowe: antykoncepcja hormonalna metody antykoncepcji skuteczna antykoncepcja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • npr [0]
    Ania
    2011-09-01 10:29:08
    Jestem studentką 2 lata po ślubie. Z mężem postawiliśmy na metody naturalne (npr), są dla nas odpowiednie. Szkoda, ze w artykule właśnie nie ma ich opisanych. Stosuję metodę termiczną z Cyclotestem - tym samym o którym jedna dziewczyna pisała :) I nie jest to rosyjska ruletka jak niektórzy twierdzą, bo ma 99% skuteczności
  • Pranie mózgu za grubą kasę [0]
    Poli
    2011-05-31 14:14:24
    Takie artykuły jak ten są promowane przez koncerny farmaceutyczne które na truciu kobiet zarabiają grubą kasę. Strzykawki, wkładki, blokady, plastry ... robią z naszego ciała kukłę! Stosuję nowoczesne naturalne metody które nie tylko nie zaburzają mojego samopoczucia, zdrowia ale też są tak skuteczne jak te chemiczne ( o czym mało kto wie). DZIEWCZYNY! Nie dajcie się truć! Nauczcie się swojego ciała i bądźcie zdrowe!
  • Stosuję naturalne metody [0]
    avokado
    2011-05-31 09:06:50
    z których jestem bardzo zadowolona, w końcu odeszły skutki uboczne itp. jak było kiedy brałam tabletki. Teraz używam komputera cyklu ( mam Cyclotest 2 Plus ) jest skuteczny i łatwy w użyciu, jest OK :-))
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Zobacz, czym moÅźna zastapić cukier!
Najlepsze zamienniki cukru

Zobacz, czym można zastąpić cukier!

Zabiegi pielęgnacyjne dla ciężarnych kobiet. Czyli jak dbać o wygląd, będąc w ciąży?

W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi liczne, często niepożądane zmiany. Dowiedz się, jak im zapobiec!

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?