Zdrowie - Kobieta

Czy nootropiki poprawiają koncentrację?

2023-02-10 15:12:05

Znasz to uczucie, gdy siadając do pracy lub nauki Twoje myśli zaczynają krążyć wokół wielu tematów, a minuty lecą na bezproduktywnym wpatrywaniu się w monitor? Jeśli tak, być może cierpisz na spadek koncentracji, który pojawia się w momencie zmęczenia, odwodnienia lub niedoborów witamin i minerałów. Często rozwiązaniem na te objawy są suplementy i nootropiki, które mają za zadanie wspierać pracę układu poznawczego – w tym mózgu.

poprawa koncentracjiZnaczenie koncentracji

Koncentracja polega na skupieniu i ześrodkowaniu uwagi, którą kolejno przekierowujemy na np. wykonanie danej czynności lub wykorzystanie sytuacji. Co ważne – zachodzi ona w sposób dwutorowy – tj. świadomy i nieświadomy.

  • Koncentracja świadoma – uruchamiana, gdy intencjonalnie chcemy rozwiązać dany problem lub wykonać określoną czynność. Wspomagana jest uwagą.
  • Koncentracja nieświadoma – zachodzi samoistnie, bez woli i bez percepcji.

Dzięki koncentracji jesteśmy w stanie wykonać szereg codziennych i zawodowych czynności – również tych bardzo złożonych. Skupiając się bowiem na danym obowiązku możemy go w pełni zrealizować i tym samym – osiągać postawione cele. Dlatego też temat ten od lat analizowany i badany jest przez środowisko naukowe, które próbuje znaleźć techniki i metody poprawiające koncentrację.

Witaminy na koncentrację

Oprócz jogi, aromaterapii i medytacji, która wspomaga regenerację układu poznawczego, lekarze wskazują, że niezwykle cenne są witaminy, które ze względu na swoje właściwości wspierają pracę mózgu i całego układu neurologicznego. Szczególnie ważna jest m.in.:

  • Witamina B6 – wspiera pracę układu nerwowego, spowalniając starzenie się komórek i niosąc lepsze samopoczucie (poprzez syntezę tryptofanu, źródła serotoniny).
  • Witamina B12 – zmniejsza ilość skurczów w mózgu, oddziaływując na układ neurologiczny. Pomaga w zapamiętywaniu, poprawia samopoczucie i usprawnia przekaz impulsów nerwowych.
  • Witamina E – zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób degeneracyjnych, ze wskazaniem na chorobę Alzheimera. Pomaga transportować tlen do mózgu, co wspiera jego pracę, zmniejszając ryzyko zawrotów głowy i senności.
  • Witamina D – udowodniono, że witamina D pełni kluczową rolę w procesie zapamiętywania. Dodatkowo pomaga przechowywać informacje, wspierając naukę nowych umiejętności. 

Minerały na koncentrację

Oprócz witamin, niezwykle ważne są minerały, które wspierają procesy, zachodzące wewnątrz organizmu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje żelazo, które jest głównym paliwem mózgu i procesów zapamiętywania. Warto jednak podkreślić, że jego nadmiar może przynieść… odmienny skutek. Okazuje się bowiem, że zbyt duża ilość Fe we krwi może doprowadzać do demencji i spadku koncentracji.

Kolejnym minerałem jest magnez – wspierający pracę szarych komórek oraz potas, który jako elektrolit usprawnia pracę mózgu i procesów poznawczych.

Rozwiązaniem… nootropiki?

Notropiki – czyli środki nootropowe – mają za zadanie wyrównywać poziom neuroprzekaźników. Dodatkowo pozwalają zachować między nimi balans, a tym samym - zachować stabilny nastrój, poprawić wydajności mózgu i koncentracji. Dlatego też środki te najczęściej zażywa się w celu poprawienia pamięci i pracy mózgu – np. w momencie nauki do egzaminów, podczas trudnego dnia w pracy, ale także w trakcie intensywnych treningów.  

Nootropikami nazywamy zarówno:

  • substancje, które mają za zadanie usprawnić przepływa krwi do mózgu, przy okazji zwiększając ilość tlenu i ATP do neuronów,
  • substancje, które wspierają współpracę dwóch półkul,
  • substancje, które dostarczają acetylocholinę neuroprzekaźników – tj. substancję, która wspiera korę mózgową, poprawiając przy tym łączenia na drodze umysł – mięśnie.

Dodatkowo nootropy mogą przyczynić się do efektywniejszego snu, redukcji poziomu stresu i unormowania poziomu kortyzolu, którego nadmiar może być wynikiem zbyt intensywnego trybu życia, wzmożonych treningów czy stresu oksydacyjnego.

Profesjonalne nootropiki, które mogą przynieść wszystkie te korzyści dostępne są w sklepie https://wxnlabs.com/.

Artykuł Partnera

fot. pexels

Słowa kluczowe: Minerały na koncentrację, witaminy Minerały na koncentrację, jak poprawić koncentrację
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Migrena - co to jest i jak sobie z nią radzić?
Migrena - co to jest i jak sobie z nią radzić?

Jakie czynniki mają wpływ na migrenę?

Dlaczego nadmiar orzechÃłw szkodzi
Nadmiar orzechów w diecie - dlaczego szkodzi?

Sprawdź, dlaczego nie warto przesadzać z ilością orzechów w codziennym menu.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?