Zdrowie - Kobieta

Czy w ciąży można farbować włosy?

2014-12-12 10:00:12

Ciężarne kobiety noszą pod sercem swoje ukochane maleństwo, dlatego dwa razy pomyślą zanim coś zrobią. W okresie ciąży muszą dbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i dziecka. Przyszłe mamy muszą zwracać uwagę na odpowiednią dietę, zdrowy tryb życia oraz kosmetyki i produkty, których używają do ciała. Tyczy się to również farb do włosów. Farba, z dużą ilością chemicznych składników, ma kontakt ze strukturą włosów, a także skórą głowy. Czy w ciąży można więc farbować włosy?

Farbować czy nie?

W tym miejscu należy obalić mit, że w ciąży nie wolno farbować włosów. Żadne badania nie udowodniły, że substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów mogą zaszkodzić dziecku. Substancje zawarte w farbie mogą przedostać się do płodu przez skórę, jednak w tak niewielkiej ilości, że nie mogą zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Jednak ostrożności nigdy za wiele...

Bez farbowania w pierwszych miesiącach

Mimo że żadne badanie nie dowiodło zagrożenia dla nienarodzonego dziecka przy okazji farbowania włosów, lekarze zalecają powstrzymanie się od tego zabiegu w pierwszym trymestrze ciąży. Pierwsze trzy miesiące ciąży są najistotniejsze dla rozwoju płodu i występuje w nich największa szansa na poronienie, dlatego warto ograniczyć kontakt z chemicznymi substancjami.

Unikaj amoniaku

Kiedy powstawała teoria o zakazie farbowania włosów podczas ciąży, wszystkie farby zawierały amoniak. I tego właśnie składnika obawiano się najbardziej. Wdychanie amoniaku ma niekorzystny wpływ na kobietę ciężarną. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy na rynku wiele preparatów koloryzujących nie zawierających amoniaku lub zawierające go w znacznie mniejszej ilości. I takie są polecane ciężarnym. Są to różne płukanki, szampony koloryzujące, tonery czy farby BIO. Można też koloryzować włosy przy użyciu barwników pochodzenia roślinnego, np. henną. Jeśli zdecydujemy się na farbę z jakąkolwiek ilością amoniaku, uważajmy, aby jej nie wdychać, dlatego warto wówczas wybrać dobrze wentylowany salon fryzjerski.

Baleyage dobry dla ciężarnych

Dobrym wyjściem dla pań w stanie błogosławionym jest zrezygnowanie z koloryzacji całych włosów na rzecz baleyage'u. Wówczas farba nie ma styczności ze skórą głowy, więc szkodliwych składników dostanie się do naszego organizmu jeszcze mniej. Można również zdecydować się na pasemka, które optycznie zakryją odrost.

Uwaga na kolor

Przyszłe mamy powinny pamiętać, że w czasie ciąży, zwłaszcza na jej początku, włosy stają się grubsze i szybciej rosną. W organizmie występują też duże zmiany hormonalne. Może to spowodować, że kolor nie wyjdzie taki sam jak zawsze.

Anna Osuch
(anna.osuch@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: czy w ciąży można farbować włosy farbowanie włosów podczas ciąży
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Gen Z
Jak grupa Gen Z podchodzi do zdrowego stylu życia?

Jaka aktywność fizyczna jest najpopularniejsza wśród pokolenia Z.

Walka z nałogiem palenia - jakie moÅźliwości ma pacjent?
Walka z nałogiem palenia - jakie możliwości ma pacjent?

Jak pomaga się pacjentom z uzależnieniem od palenia papierosów?

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?