Trendy - Kobieta

Dlaczego warto porzucić sieciówki na rzecz lumpeksów?

2020-07-21 13:13:38

Kupowanie w lumpeksach jeszcze paręnaście lat temu było obciachem. Polskie społeczeństwo zachłyśnięte niemalże nieograniczonym wyborem sklepów i wzrostem zamożności, zaczęło traktować ubrania markowe (także te z niedrogich sieciówek) jako wyznacznik statusu społecznego. Jednak wraz z rosnącą wiedzą na temat świadomej konsumpcji, posiadanie ubrań z second-handów stało się bardziej popularne, a wręcz modne. Da się zauważyć wzrost liczby tzw. "sklepów vintage", które można określić jako luksusowe lumpeksy (co do niedawna wydawało się oksymoronem). Dlaczego jednak powinniśmy porzucić znane i lubiane sieciówki na rzecz ubrań z ciuchlandów?

SklepCena

Najbardziej oczywistym argumentem przemawiającym na korzyść lumpeksów jest na pewno cena. Sukienka kosztująca 150 zł w sieciówce może parę miesięcy później kosztować 30 zł (lub mniej) w sklepie z odzieżą second-hand. Jeśli lubimy modę, ale nasze środki finansowe są ograniczone, to wizyta w lumpeksie z pewnością będzie dla nas dobrym rozwiązaniem.

Własny styl

Są osoby, którym zależy na wyrażaniu siebie poprzez ubiór. Kupowanie w sieciówkach często to ogranicza, ponieważ nie dość, że w jednym sklepie możemy znaleźć 15 takich samych bluzek, to w sklepie obok zobaczymy ich kolejne 15, a jedyną rzeczą je różniącą będzie długość rękawa. Z kolei w lumpeksach znaleźć możemy ubrania ze sklepów, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy (często takich, których po prostu nie ma w Polsce), a także te pochodzące sprzed paru dekad!

Jakość

To że moda jest cykliczna i trendy sprzed lat wciąż powracają wiemy nie od dziś. Zamiast szukać tzw. “mom jeans” w sieciówce, warto zaglądnąć do ciuchlandu. Są szanse, że nie tylko będą one tańsze, ale również lepsze jakościowo. Fakt, że przetrwały tyle lat (“mom jeans” stały się popularne pod koniec lat 80.) i wciąż są w dobrym stanie, świadczy o ich dobrym wykonaniu nastawionym na perspektywę noszenia ich przez lata (w przeciwieństwie do sieciówkowej dewizy, w myśl której ilość ma przewagę nad jakością).

Względy ekologiczne

Przemysł modowy jest drugim największym zanieczyszczeniem środowiska na świecie (tuż po przemyśle naftowym). Po pierwsze, już sam proces produkcji jest niezwykle szkodliwy dla środowiska naturalnego (np. poprzez wykorzystywanie ogromnych ilości wody do przy farbowaniu ubrań). Po drugie, aż ponad 5% odpadów na wysypiskach śmieci stanowią ubrania, a jedynie 15%  ubrań, które nie zostały sprzedane jest recyklingowane*. Kupując w sieciówkach napędzamy popyt na nowe ubrania, tym samym przyczyniając się do wyniszczania naszej planety.

Względy etyczne

Historie o dzieciach pracujących w fabrykach w Chinach czy Indiach nie są mitem. Ubóstwo zmusza je do finansowego wspierania rodziców i zamiast korzystania ze swojego fundamentalnego prawa do nauki, spędzają długie godziny na pracy zarobkowej. Dodatkowo, pracownicy przemysłu modowego często zarabiają nie tylko bardzo mało albo poniżej minimalnej stawki, ale również nierzadko pracują w fatalnych warunkach. Znane są przypadki zawalenia się budynków fabryk z ubraniami przez jego zły stan i awarie konstrukcyjne (np. sprawa fabryki Dhaka znajdującej się Bangladeszu z 2013 roku).

Następnym razem, gdy zapragniemy kupić sobie nowe spodnie czy kurtkę, zastanówmy się nad procesem ich produkcji. Nie każdy z nas musi zostać aktywistą na rzecz środowiska czy praw człowieka, ale zamieniając sieciówki na lumpeksy wyrażamy swój sprzeciw wobec wielkich koncernów nieodpowiedzialnie wykorzystujących ziemskie zasoby, jak i wobec niesprawiedliwego eksploatowania pracowników przemysłu modowego (zwłaszcza kobiet i dzieci).

Zobacz także artykuł o tym, jak kupować w lumpeksach.

Marta Wójtowicz

fot. pixabay.com/ranjatm, pixabay.com/Free-Photos

*www.sustainyourstyle.org

Słowa kluczowe: moda, trendy, ekologia, świadoma konsumpcja, second-hand
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
moda w internecie
Moda jest dla wszystkich

Od czasu do czasu warto jest zainwestować w nowe ubrania. Pamiętajmy bowiem, że moda nie stoi w miejscu i to co było modne wczoraj, niekoniecznie musi być na topie dziś.

Zdjęcie na Instagramie
Jak zrobić "Best Nine 2020" na Instagramie?

Sprawdź, jak stworzyć kolaż swoich 9 najlepszych zdjęć.

Jakie są zalety posiadania kurtki przejściowej?

Okres między zimą a wiosną oraz latem a jesienią jest niezwykle zdradliwy. Kurtki przejściowe są rozwiązaniem na takie sytuacje pogodowe.

Polecamy
koszulka z nadrukiem
Koszulki dla par - modny prezent dla zakochanych

Upominki te stanowią świetną alternatywę dla pospolitych bombonierek, butelek z winem, czy innych gadżetów.

Spodnie rurki
Spodnie rurki - czy wciąż są modne w 2019 roku?

Z czym można je założyć i czy na pewno pasują do figury?

Polecamy
Ostatnio dodane
moda w internecie
Moda jest dla wszystkich

Od czasu do czasu warto jest zainwestować w nowe ubrania. Pamiętajmy bowiem, że moda nie stoi w miejscu i to co było modne wczoraj, niekoniecznie musi być na topie dziś.

Zdjęcie na Instagramie
Jak zrobić "Best Nine 2020" na Instagramie?

Sprawdź, jak stworzyć kolaż swoich 9 najlepszych zdjęć.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?