Niezbędnik - Kobieta

Jak wyczyścić nagrobek?

2018-10-30 12:47:11

Koniec października to moment intensywnych przygotowań do dnia Wszystkich Świętych. To właśnie w tym okresie kupujemy najwięcej zniczy i zaopatrujemy się w kwiaty. Zanim jednak zaczniemy dekorować nagrobki, zabieramy się za ich mycie. Zobacz, jak wyczyścić płytę nagrobną, w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana.  

Zobacz, jak wyczyścić nagrobek, w zależności od materiału, z którego jest wykonany.

Jak wyczyścić nagrobek?

Zanim zabierzemy się do czyszczenia nagrobka, musimy ustalić, z jakiego materiału został on wykonany. Jest to ważne, ponieważ od tego uzależniony jest nie tylko sposób czyszczenia, lecz również to, jakich środków użyjemy.

Granit

Grafit to jeden z najtrwalszych materiałów. Jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne a  jego czyszczenie powinno odbywać się regularnie raz w miesiącu lub chociaż raz na trzy miesiące. Granit myje się dość łatwo. Najlepiej jest użyć do tego ciepłej wody z octem lub płynem do mycia naczyń. Do zwykłych zabrudzeń użyj miękkiej gąbki lub ściereczki, natomiast do zaschniętego wosku możesz użyć twardszej szczotki. Musisz jednak być ostrożny i uważać, aby nie zarysować płyty. Do czyszczenia nagrobka wykonanego z granitu nie używaj środków pastujących oraz natłuszczających, które mogą nie tylko uszkodzić kamień, lecz również zostawić nieestetyczne i trudne do usunięcia plamy.

Lastryko

Lastryko to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budowie nagrobków. Jest on odporny na szorowanie, dlatego do czyszczenia można użyć wody z płynem do mycia naczyń lub sodą oczyszczoną. Do trudniejszych zabrudzeń przyda się na przykład amoniak. Jeśli nagrobek wykonany z lastryko jest porośnięty mchem, to do jego usunięcia możesz użyć twardej szczotki. Kiedy pozbędziesz się wszystkich zanieczyszczeń z płyty, to dobrym pomysłem jest zastosowanie preparatu na bazie silikonu lub wosku. Ochroni on kamień przed wilgocią oraz zapobiegnie powstawaniu pęknięć podczas mrozów.

Marmur

Jeśli chodzi o marmur, to jest to kameń, który wymaga od nas specjalnej pielęgnacji. Pierwszą zasadą, której musimy przestrzegać jest to, aby nie czyścić go w  momencie, kiedy zauważymy jakiekolwiek uszkodzenie, ponieważ możemy jeszcze bardziej pogorszyć stan pomnika. Marmur najlepiej jest czyścić samą wodą  przy użyciu miękkiej szmatki lub gąbki. Do trudniejszych zabrudzeń można użyć szczoteczki do zębów. Do mycia nagrobków z marmuru nie wolno używać octu oraz mydła, ponieważ sprawią one, że kamień stanie się matowy. Jeśli chodzi o rdzę, to do jej usunięcia warto użyć pasty z wody utlenionej i sody oczyszczonej.

Piaskowiec i beton

Piaskowiec czyści się podobnie jak granit przy pomocy miękkich szmatek i ciepłej wody. Do bardziej opornych zabrudzeń można użyć wody zmieszanej z mydłem malarskim lub delikatnego płynu do mycia naczyń. Na koniec warto zaaplikować środek konserwujący do piaskowca.

Jeśli chodzi o beton, to najlepszym sposobem na jego czyszczenie jest myjka ciśnieniowa, jednak nie każdy ma do niej dostęp. W takim wypadku można użyć wody z płynem do mycia naczyń lub innych delikatnych detergentów. Warto użyć także środka impregnującego do betonu.

Zabierając się za czyszczenie nagrobków, należy pamiętać, aby po skończonej czynności dokładnie spłukać pozostałości środków myjących oraz osuszyć płytę. Do metalowych elementów ozdobnych można użyć pasty do metalu. Nie zapomnij także uporządkować miejsca wokół nagrobka, pozbywając się liści i chwastów. Zobacz również, jakie kwiaty kupić na Wszystkich Świętych.

PO

fot. www.pixabay.com

Słowa kluczowe: jak wyczyścić nagrobek, Wszystkich Świętych
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kobieta dająca sobie prezent
Czy w Polsce nadal świętujemy imieniny? Kiedy powinniśmy to robić?

Czym są imieniny i co kupić na prezent z ich okazji? Dowiedz się wszystkich niezbędnych rzeczy

Jak pozbyć się komarów? Domowe sposoby na odstraszenie i ugryzienia

Jak raz na zawsze odstraszyć komary i złagodzić ból po ugryzieniu?

Dodatek 300 plus na wyprawkę szkolną w 2020 r. Można już składać wniosek!

Dowiedz się, czy dostaniesz pieniądze na początek roku szkolnego dla swojego dziecka!

Polecamy
Zobacz sposoby na to, jak podtrzmać opalezniznę!
Jak utrzymać opaleniznę?

Zobacz sposoby na to, jak podtrzymać opaleniznę!

Jak pozbyć się komarów? Domowe sposoby na odstraszenie i ugryzienia

Jak raz na zawsze odstraszyć komary i złagodzić ból po ugryzieniu?

Ostatnio dodane
Kobieta dająca sobie prezent
Czy w Polsce nadal świętujemy imieniny? Kiedy powinniśmy to robić?

Czym są imieniny i co kupić na prezent z ich okazji? Dowiedz się wszystkich niezbędnych rzeczy

Jak pozbyć się komarów? Domowe sposoby na odstraszenie i ugryzienia

Jak raz na zawsze odstraszyć komary i złagodzić ból po ugryzieniu?