Trendy - Kobieta

Jak zacząć uczyć się na błędach w nowym roku?

2023-01-02 12:04:48

Popełnianie błędów jest naturalnym zjawiskiem i nie należy się za to potępiać. Warto jednak zastanowić się, dlaczego niewłaściwe decyzje przytrafiają się w życiu codziennym i spróbować zmniejszyć ich liczbę. W końcu umiejętność wyciągania wniosków z własnych pomyłek może być bardzo cennym prezentem w nowym roku. Jak zacząć skutecznie uczyć się na błędach?

Zobacz też: Dlaczego nie powinno się zasypiać przy włączonym świetle?

Jak zacząć uczyć się na błędach w nowym roku?Przyznanie się do pomyłek

Przede wszystkim warto przyznać się przed samym sobą do posiadanych słabości. W końcu każdy człowiek popełnia błędy i nie ma w tym nic dziwnego. Nie należy jednak obwiniać innych za swoje niepowodzenia i usprawiedliwiać niewłaściwego zachowania różnymi okolicznościami. Oczywiście na niektóre wydarzenia nie ma się żadnego wpływu, niemniej jednak unikanie odpowiedzialności wcale nie poprawi samopoczucia. Dlatego im szybciej uda się zaakceptować własne mankamenty, tym łatwiej będzie można pogodzić się z doświadczeniami, jakie czekają w przyszłości. Ponadto umiejętność przyznania się do błędów pomaga ustalić przyczyny nieodpowiednich decyzji i w konsekwencji wyciągnąć należyte wnioski.

Ustalenie potrzebnych zmian

Czasami pojawia się nieodparta ochota, aby wprowadzić zmiany w codziennym życiu. To uczucie jest szczególnie silne w okolicach sylwestra, kiedy spore grono osób dokonuje postanowień na kolejny rok. Podczas ustalania listy celów do zrealizowania warto jednocześnie wypisać powody, dla których pragnie się podjąć konkretne działania. Taką notatkę dobrze jest mieć zawsze pod ręką, aby w chwilach zwątpienia przypomnieć sobie o motywacji. Oczywiście należy przy tym pamiętać, żeby w przypadku niepowodzeń nie zadręczać się nimi przez kolejne miesiące. Czasami trzeba przełknąć gorycz porażki, ponieważ tylko wtedy uda się ruszyć do przodu i wypełnić kolejne zadania.

Unikanie nadmiernego analizowania

Sporą przeszkodą w uczeniu się na błędach jest nadmierne analizowanie. Naturalnie autorefleksja jest od czasu do czasu potrzebna każdemu człowiekowi, jednak nieustanne powracanie pamięcią do przykrych wydarzeń i ponowne rozkładanie ich na czynniki pierwsze niczemu nie służy. Wówczas niepotrzebnie generuje się dodatkowy stres, który przyczynia się z kolei do powstania obaw przed podejmowaniem jakiegokolwiek kroku naprzód. Jeżeli w przeszłości wydarzyło się coś nieprzyjemnego, warto poświęcić chwilę na przemyślenie całego zajścia, a później już nigdy do tego nie wracać. W przeciwnym razie zacznie się odczuwać wyniszczające emocje, które pojawiają podczas ponownego przeżywania jakiejś sytuacji.

Poszukiwanie wsparcia

Spore grono osób z różnych powodów wstydzi się prosić o pomoc innych. A to poważny błąd. W czasie przechodzenia kryzysu nie trzeba się mierzyć z problemami samodzielnie. Zamiast odcinać się od otoczenia, warto porozmawiać z członkami rodziny albo przyjaciółmi. Wspólne poszukiwanie rozwiązania może nie tylko podnieść na duchu, ale również przyczynić się do zacieśnienia więzów z bliskimi. Poza tym czasami obiektywne spojrzenie na pewne kwestie jest potrzebne. Zwłaszcza jeśli planuje się wprowadzenie zmiany we własnym postępowaniu, ale nie do końca wiadomo, jak to zrobić.

Utrudnianie sobie popełniania błędów

Czasami zdarza się, że popełniane błędy występują nagminnie i dotyczą tych samych kwestii. Wówczas warto zastanowić się nad tym, jakie okoliczności sprzyjają podejmowaniu złych decyzji i spróbować je zmienić. Przykładowo jeśli ktoś coraz częściej robi niepotrzebne, kosztowne zakupy, których później żałuje, powinien ustawić na koncie bankowym dzienny limit. W ten sposób skutecznie ograniczy liczbę nadprogramowych przedmiotów. W innym przypadku, gdy codziennie w drodze do pracy albo na uczelnię mija się ulubiony sklep i wtedy odczuwa się ochotę na coś niezdrowego, dobrze jest po prostu zmienić trasę. Wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań do codziennego funkcjonowania nie powinno sprawić wiele wysiłku. Kluczowa jest jednak odpowiednia determinacja oraz wytrwałość w swoich postanowieniach.

WG

fot. pexels

Źródło: radiozet.pl

Słowa kluczowe: uczenie się na błędach, wyciąganie wniosków, jak uczyć się na błędach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
ekologiczne trendy 2023
Ekologiczne trendy na rok 2023

Sprawdź, jakie są największe eko trendy na ten rok.

Polecamy
moda na Oscarach 2020
Moda na Oscarach 2020: zobacz olśniewające kreacje gwiazd [FOTO]

Na czerwonym dywanie można było zobaczyć stroje od najlepszych projektantów mody.

Kryształy Swarovskiego
Swarovski Polska - jak rozpoznać oryginalne kryształy?

Dowiedz się, dlaczego warto wybierać oryginalną biżuterię Swarovski.

Ostatnio dodane
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?