Zdrowie - Kobieta

Jakie są fizyczne objawy depresji?

2022-10-07 09:03:51

Depresja to bardzo poważna i wymagająca długiego leczenia choroba. Współcześnie dotyka ona coraz większej liczby osób w każdym wieku, a naukowcy przewidują, że do 2030 roku będzie to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń na świecie. Wbrew przekonaniom niektórych ludzi depresja nie jest tylko chorobą duszy, ale także ciała i może wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości fizycznych.

Zobacz też: Rzeczy, które wpływają negatywnie na nasze życie

Fizyczne objawy depresji

Apatia i nieustanne zmęczenie

Chwilowy brak energii do podejmowania jakichkolwiek czynności jest czymś naturalnym i może wystąpić u każdego. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy poziom witaminy D w organizmie zaczyna spadać, pojawia się ryzyko obniżonego nastroju. Czasem bywają jednak sytuacje, w których podobnych dolegliwości nie należy lekceważyć. Uczucie zmęczenia i bezsilności pojawiające się np. po pełnym odpoczynku albo tuż po przebudzeniu i utrzymujące się przez cały dzień nie musi być wynikiem lenistwa ani niewyspania. W ten sposób organizm może dawać do zrozumienia, że dzieje się z nim coś niepokojącego, a długotrwała apatia jest prawdopodobnie oznaką rozwijającej się depresji.

Zmniejszona odporność na ból

Jak pokazały przeprowadzone w 2015 roku badania dotyczące przetwarzania bólu, wśród objawów wskazujących na możliwość występowania depresji znajduje się również zmniejszona tolerancja na ból. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą nieustannie czuć się obolałe i wrażliwsze na fizyczne urazy. Wszelkiego rodzaju uderzenia, skaleczenia czy upadki stają się wówczas o wiele bardziej bolesne i trudne do zniesienia. Ponadto niektórzy chorzy twierdzą nawet, że czują się czasami, jakby ich zakończenia nerwowe niemal płonęły.

Dolegliwości różnych części ciała

Problemy emocjonalne mogą powodować także dolegliwości poszczególnych partii ciała. Wśród tych, które pojawiają się stosunkowo często u cierpiących na depresję pacjentów, występują m.in. przewlekłe bóle mięśni i pleców oraz specyficzne bóle głowy, w tym uczucie ucisku na mózg, pulsowanie czy nieprzyjemny szum w uszach. Ponadto zdarza się, że niektórzy chorzy skarżą się na uporczywe drętwienie i znieczulenie kończyn, co skutecznie utrudnia im wykonywanie codziennych czynności. W kwestii fizycznych dolegliwości warto również wspomnieć o przeprowadzonych w Niemczech w 2010 roku badaniach, które wykazały powiązania między depresją a problemami ze wzrokiem. Co zaskakujące, osoby z depresją biorące udział w tych testach miały m.in. kłopoty z rozróżnieniem czerni od bieli.

Ludzie będący w kryzysie zdrowia psychicznego nigdy nie powinni bagatelizować sygnałów wysyłanych przez ich organizmy. W poszukiwaniu pomocy warto udać się do lekarza psychiatry, który dokona szczegółowej diagnozy i podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Poza tym istnieje również wiele fundacji zajmujących się pomaganiem osobom z problemami emocjonalnymi. Prowadzą one m.in. specjalne linie telefoniczne, gdzie dzwoniący mogą opowiedzieć o swoich troskach oraz uzyskać informacje o tym, jak uzyskać wsparcie od specjalistów.

WG

fot. pexels

Źródło: medonet.pl, wprost.pl, pacjent.gov.pl

Słowa kluczowe: depresja, choroba psychiczna, objawy depresji
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Po czym rozpoznać zakupoholizm?
Po czym rozpoznać zakupoholizm?

Sprawdź, czym objawia się zakupoholizm i jak można go leczyć.

Opcja "drzemki" w telefonie - dlaczego nie warto z niej korzystać?
Opcja "drzemki" w telefonie - dlaczego nie warto z niej korzystać?

Sprawdź, dlaczego odkładanie porannej pobudki może być szkodliwe dla zdrowia.

Polecamy
sen
Światowy Dzień Snu - jak sen i chrapanie wpływa na zdrowie Warszawa

Czy chrapanie może być groźne i ile powinno się spać?

Szybsza perystaltyka jelita
Jak przyspieszyć perystaltykę jelit? Warszawa

Sprawdźcie, co robić i co jeść, by zachować zdrowe jelita.

Polecamy
Ostatnio dodane
Po czym rozpoznać zakupoholizm?
Po czym rozpoznać zakupoholizm?

Sprawdź, czym objawia się zakupoholizm i jak można go leczyć.

Opcja "drzemki" w telefonie - dlaczego nie warto z niej korzystać?
Opcja "drzemki" w telefonie - dlaczego nie warto z niej korzystać?

Sprawdź, dlaczego odkładanie porannej pobudki może być szkodliwe dla zdrowia.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?