Zdrowie - Kobieta

Najpopularniejsze mity związane z zatrzymywaniem wody w organizmie

2022-10-26 15:02:33

Na temat różnego rodzaju schorzeń i przypadłości zdrowotnych krąży wiele informacji, często niestety mijających się z prawdą. Przykładem są kwestie związane z przyczynami gromadzenia się wody w organizmie oraz tym, jak skutecznie sobie z tym poradzić. Jakie są najczęstsze mity dotyczące tego problemu, w które nadal wierzy spora grupa osób?

Zobacz też: Z jakich powodów warto jeść banany?

Mity na temat nadmiaru wody w organizmie

Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie

Nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie to problem, który dotyka wielu ludzi. Uciążliwe dolegliwości, takie jak spuchnięte, nabrzmiałe ciało oraz towarzyszące temu uczucie ciężkości i zmęczenia potrafią znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne. Kobiety zazwyczaj skarżą się na gromadzenie się płynów w konkretnych fazach cyklu miesiączkowego lub podczas stosowania terapii hormonalnej. Jeśli natomiast dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, może to być symptom rozwijającej się choroby, np. nerek lub tarczycy, i w takiej sytuacji warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Czasem jednak zatrzymująca się woda może być wynikiem popełnianych na co dzień błędów.

Mity na temat gromadzenia się wody w organizmie

Większość powszechnych opinii na temat nadmiaru wody w organizmie ma zazwyczaj niewiele wspólnego z rzeczywistością, a w dodatku może być też niekiedy szkodliwa. Niektórzy sądzą przykładowo, że nagromadzone płyny wynikają z wypijania ich w zbyt dużych ilościach. Tak naprawdę jest zupełnie odwrotnie — to właśnie niedobór wody w organizmie powoduje, że zaczyna on samodzielnie gromadzić ją w tkankach. W konsekwencji prowadzi to do wzrostu masy ciała i powstawania bolesnej opuchlizny na rękach i nogach. Innym, dość często powtarzanym mitem, jest to, że można pozbyć się tych uporczywych dolegliwości w zaledwie jeden wieczór. Tymczasem kluczem do rozwiązania problemu jest systematyczność i determinacja. W celu poprawienia stanu zdrowia dobrze jest zrezygnować ze spożywania dań zawierających duże ilości soli oraz pamiętać o właściwym nawodnieniu i aktywności fizycznej.

Czasami w różnych miejscach można spotkać się z opinią, że obrzęki stanowią swego rodzaju element urody danej osoby. Nic bardziej mylnego! Zatrzymywanie wody w ciele nie jest naturalnym zjawiskiem związanym z genami, wobec czego zawsze powinno wzbudzać niepokój. Po pomoc w zwalczeniu tego problemu należy udać się najlepiej do odpowiedniego specjalisty. Nigdy nie powinno się natomiast podejmować leczenia na własną rękę. Szczególnie niebezpieczne może być przyjmowanie rozmaitych suplementów bez konsultacji. Przede wszystkim tego rodzaju preparaty nie tylko nie zneutralizują przyczyny gromadzenia się płynów, ale spowodują też inne, niepotrzebne szkody.

WG

fot. pexels

Źródło: radiozet.pl

Słowa kluczowe: woda, organizm, nadmiar wody, zatrzymywanie wody w organizmie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
brak stanika
Moda na nienoszenie stanika

Sprawdź, kiedy można zrezygnować z noszenia stanika i dlaczego czasami lepiej tego nie robić.

Życzliwość się opłaca
Życzliwość się opłaca

Jak życzliwość wpływa na zdrowie?

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?