Zdrowie - Kobieta

Nie łam się

2008-10-19 21:57:48
 Jesteś młoda, zdrowa, nigdy nie miałaś problemów z układem kostnym, więc pewnie uważasz, że osteoporoza Cię nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Co wiesz na jej temat? Jak w przypadku każdego przewlekłego schorzenia, lepiej chuchać na zimne i postawić na  profilaktykę, by w przyszłości móc dalej cieszyć się zdrowiem. Warto się zastanowić nad tym w przypadającym dziś Światowym Dniu Osteoporozy.

Odsłona kart
Osteoporoza to choroba układu kostnego. Powoduje, że kości stają się bardziej kruche i łamliwe. Osoba chora jest narażona na częstsze złamania i dłuższy okres rekonwalescencji. Osteoporoza została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę przewlekłą, ponieważ według statystyk cierpi na nią znaczna część ludzkości. Wskaźnikiem wzrostu zachorowań, są tzw. złamania osteoporotyczne, na które w ciągu jednego roku zapada ok. 7 mln ludzi na całym świecie. W Polsce odnotowuje się około 14 tysięcy złamań tego typu rocznie. Według szacunków lekarzy chorych jest ponad 2 miliony Polaków, a biorąc pod uwagę starzenie się polskiego społeczeństwa, z roku na rok będzie ich przybywać.

Mitem jest, że to choroba kobiet po 50-tce. Zapadają na nią zarówno mężczyźni, jak i młodzież czy dzieci. W grupie ryzyka znajdują się również kobiety karmiące i dzieci. Rosną one szybko, a wzrostowi rzadko towarzyszy proporcjonalne przybywanie masy ciała. Kości kształtują się do 30 roku życia. Wtedy to mamy najwięcej masy kostnej, natomiast w okresie przekwitania, czyli około 50 roku życia, następuje jej ubytek, różnie dla każdego z nas. Wszystko zależy od czynników choroby.

Na rozwój osteoporozy ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim zawartość witaminy D i wapnia w organizmie oraz hormonów: hormonu wzrostu (GH) czy parathormonu (PTH), który zarządza w organizmie gospodarką wapniowo-fosforanową. Bardzo ważnym czynnikiem jest również odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

Jak wykrywać?
Konieczne są badania rentgenowskie (zwykłe prześwietlenie, jednak pokazuje dopiero zmiany zaawansowane), specjalne badania biochemiczne oraz densytometria. Polega ona na badaniu procentowej masy kostnej specjalnym urządzeniem pomiarowym. Badanie takie jest bezbolesne i trwa maksymalnie kilkanaście minut. Po badaniach, w razie nieprawidłowości lekarz zaleci kurację i specjalną dietę oraz ćwiczenia.

Wygrywają aktywni
Warto zacząć dbać o siebie już dziś. Wzbogać swoją dietę w produkty z dużą ilością wapnia. Przede wszystkim zacznij jeść nabiał, pić mleko, ale nie kakao, ponieważ magnez w nim zawarty wypłukuje wapń. Jeśli nie lubisz produktów mlecznych, wówczas warto swoje posiłki wzbogacić w suplementy wapnia np. w postaci tabletek musujących. Poza dietą warto też uprawiać sport, chodzić na spacery w słoneczne dni, ponieważ wtedy złapiesz najwięcej witaminy D. W zimie trzeba uważać na oblodzone powierzchnie. Upadki często kończą się złamaniami.  A złamana kość jest bardziej podatna na wpływ osteoporozy.

Podobnie jak przy innych schorzeniach tak i w przypadku osteoporozy wskazana jest profilaktyka, odpowiednia dieta oraz ruch fizyczny. Twój organizm będzie lepiej dotleniony, zdrowszy, kości silniejsze, a ty tym samym zmniejszysz ryzyko zachorowania nie tylko na osteoporozę, ale także na inne choroby cywilizacyjne.

Magdalena Kubik
(magdalena.kubik@dlastudenta.pl)

Fot. Karolina Rosłanowska
Słowa kluczowe: Nie łam się osteoporoza
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Kleszcze - jak sobie z nimi radzić?

Na kleszcza można natrafić w wielu miejscach i niestety coraz częściej atakują one ludzi. Przeczytaj jak postępować by zmniejszyć ryzyko ugryzienia przez kleszcza i jak reagować jeśli zostaniesz ofiarą tego pasożyta.

Jak chronić oczy jesienią i zimą
Jak chronić oczy jesienią i zimą Kraków

Nawykowo chronimy oczy przed słońcem wiosną i jesienią, nie zdając sobie sprawy, że jesienią i zimą są one tak samo narażone.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?