Zdrowie - Kobieta

Psychologia żywienia i lody

2008-05-26 23:26:06
 Jedzenie pełni szczególna rolę w życiu człowieka. Nie tylko zaspakaja jego potrzeby fizjologiczne, ale pełni także szereg funkcji psychologicznych: daje poczucie bezpieczeństwa, miłości, szczęścia. Ludzie sięgają po jedzenie w sytuacjach niepokoju, złości, samotności - daje im ono uspokojenie i odrobinę wytchnienia. Jedzenie wiąże się, więc z przyjemnością, ale też poczuciem winy, wynikającym z norm społecznych: tego, co i ile wypada jeść, jaką mieć sylwetkę itd. Od początku życia jesteśmy uczeni tego, co jest dobre, a czego należy unikać w diecie.

Przykład dają nam szczególnie rodzice poprzez swoje nawyki żywieniowe i propagowany w rodzinie sposób jedzenia. Do szczególnie zakazanych produktów należą: dania typu Fast-food, a także słodycze. Wśród słodyczy jako najbardziej niezdrowe zgodnie ze stereotypami wymienia się czekoladki, cukierki i… lody.

Szczególnie te ostatnie stają się „zakazanym owocem” dla dzieci. Mechanizmy psychologiczne powodują jednak odwrotny efekt - to, co zabronione zgodnie z zasadą reaktancji staje się najbardziej upragnione. Lody stanowią dla nas zagadkę żywieniową. Myślimy o nich z sentymentem, ale także z pewną nieśmiałością.

Są dla nas wspomnieniem lata, wspólnych chwil z najbliższymi, słońcem, orzeźwieniem, radością; jednocześnie stając się niedostępne. „Bo lody zarezerwowane są na wyjątkowe chwile, bo po lodach rośnie brzuch i boli gardło, bo lody to ekstrawagancja”.

Tak zaindoktrynowani w przeszłości, boimy się pomyśleć o przyjemności lodowej. Już sama myśl o tym smakołyku wprowadza nas w poczucie winy. Coś, co ma być przyjemnością, staje się nieprzyjemne. Dlaczego doznajemy tak sprzecznych uczuć i dlaczego ogrania nas lodowa ambiwalencja.

Małgorzata Ohme
Słowa kluczowe: Psychologia żywienia i lody
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • LOL [0]
    Lodziarz
    2010-02-28 14:31:27
    Ten artykuł był pisany chyba z lekkim przymrużeniem oka?
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Kleszcze - jak sobie z nimi radzić?

Na kleszcza można natrafić w wielu miejscach i niestety coraz częściej atakują one ludzi. Przeczytaj jak postępować by zmniejszyć ryzyko ugryzienia przez kleszcza i jak reagować jeśli zostaniesz ofiarą tego pasożyta.

Jak chronić oczy jesienią i zimą
Jak chronić oczy jesienią i zimą Kraków

Nawykowo chronimy oczy przed słońcem wiosną i jesienią, nie zdając sobie sprawy, że jesienią i zimą są one tak samo narażone.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?