Zdrowie - Kobieta

Slow – nowe trendy

2008-02-18 22:35:26
 Żyjemy w XXI wieku. Świat pędzi do przodu w zastraszającym tempie, a my razem z nim we wszechobecnym wyścigu szczurów. Spieszymy się niemal wszędzie. Do pracy, do domu, do szkoły, i nawet nasze urlopy są ekspresowe i niewiele mają wspólnego ze zwolnieniem biegu i złapaniem oddechu przed powrotem do rzeczywistości. Mieszkańcy zachodu obudzili się pewnego dnia i stwierdzili, że mają już dosyć pośpiechu i pora zwolnić troszkę swoje życie. Tak w dość nieoczekiwany sposób narodził się trend SLOW. Slow food, slow holidays, slow life to tylko niektóre składowe tego, muszę przyznać, ciekawego trendu.

Ruch Slow food narodził się we Włoszech w latach 90-tych. Powstał w opozycji do wszechobecnego imperium Fast foodów. Hasłem przewodnim ruchu jest „obrona prawa do smaku”. Wiąże się to ze wspieraniem lokalnych wytwórców przysmaków, które wypierane są z rynku przez wielkie koncerny spożywcze. Wiele z nas nie ma czasu, aby jeść zdrowo a jednocześnie smacznie. A spożywanie potraw powinno dostarczać nam niezwykłych doznań zmysłowych, nie tylko zaspokajać pierwotne odczuwanie głodu.

Do polski ruch ten dotarł w 2002 roku. Pierwsze convivium, czyli stowarzyszenie ludzi kochających dobre i zdrowe jedzenie, powstało w Krakowie. Zapewne nie zdziwicie się, że pierwsza inicjatywa naszego lokalnego Slow foodu dotyczyła góralskiego Oscypka. Każdy z nas zna smak tego jedynego i niepowtarzalnego sera, którego produkcja niestety nie spełniała norm unijnych. Wyobrażacie sobie wypad do Zakopanego i brak straganów z oscypkiem? To tak jakby zabrać Włochom ich szynkę parmeńską albo Francuzom sery pleśniowe.

W Polsce jest wiele produktów wyrabianych tradycyjnymi metodami. Nie ma w nich chemii, więc nie musicie obawiać się, że zaczniecie świecić po nadmiernym ich spożyciu. Jeśli jesteście zainteresowani tym trendem odsyłam was do polskiego serwisu www.slowfood.pl. Strona jest świetnie przygotowana pod kątem najświeższych informacji, spotkań, konwencji, a także przepisów oraz listy produktów uznanych za slow foodowe w Polsce. Może już czas zwolnić. Pierwszym krokiem może być zmiana nawyków żywieniowych. Sama mam zamiar spróbować!

Dagmara Trebenda
(dagmara.trebenda@dlastudenta.pl)
Słowa kluczowe: zdrowie slow food
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Do czego moÅźe prowadzić nieuzasadnione uÅźycie jodku potasu?
Do czego może prowadzić nieuzasadnione użycie jodku potasu?

Jak zażywanie jodku potasu bez zalecenia lekarza wpływa na zdrowie?

Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?