Zdrowie - Kobieta

Płacz - skąd biorą się łzy?

2020-09-08 00:41:02

Znajdujesz się w sytuacji, w której nie brak silnych emocji i łzy same napływają do oczu? Zaczynasz płakać podczas tak prozaicznej czynności, jak krojenie cebuli? Zagubiona rzęsa wpada do oka i, chcąc ją usunąć stamtąd jak najszybciej, gwałtownie mrugasz, wywołując łzy? Dowiedz się, dlaczego płaczemy.

Zobacz też: Zazdrość w przyjaźni - co robić?   

Płacz

Rodzaje łez

Ciało człowieka produkuje trzy różne rodzaje łezłzy podstawne, łzy odruchowe oraz łzy emocjonalne. Te pierwsze zawsze znajdują się w naszych oczach, a ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona, a także nawilżenie i odżywienie gałki ocznej. Dzięki stałej produkcji łez podstawnych, brud i zanieczyszczenia nie trafiają do naszych oczu.

Drugim rodzajem łez są łzy odruchowe. Stanowią odpowiedź naszego ciała na czynniki drażniące. Pojawiają się np., gdy mocny wiatr wieje nam w oczy, jesteśmy narażeni na duże ilości dymu, a także gdy kroimy cebulę. Łzy odruchowe są uwalniane w dużych ilościach, w związku z czym są w stanie szybko zmyć znaczne ilości szkodliwych substancji z powierzchni oka.

Jednak w większości, kiedy słyszymy o płaczu, myślimy o sytuacji, w której pojawiają się łzy emocjonalne. Do dziś naukowcy nie są w stanie stwierdzić, dlaczego niektóre wydarzenia wyzwalają w nas takie emocje, że naszą reakcją na nie jest płacz. Jednak na podstawie obserwacji, można wyróżnić kilka teorii, które pozwolą nam zmierzyć się z odwieczną tajemnicą przyczyny płaczu pod wpływem emocji.

Jak płaczą mężczyźni, a jak kobiety?

Płacz jest pierwszym dźwiękiem, który wydaje nowonarodzone dziecko. Na początku jest to dla niego jedyna forma komunikacji. Z biegiem lat, kiedy człowiek uczy się innych sposobów wyrażania swoich emocji, coraz mniej płacze. Około 11. roku życia zaczyna być widoczna różnica pomiędzy płaczem chłopców a dziewczynek. Już w dorosłym życiu, kobiety płaczą średnio 2-3 razy w miesiącu, natomiast mężczyźni – tylko raz.

Próbuje się to tłumaczyć kobiecą gospodarką hormonalną, natomiast nie został udowodniony żaden wiarygodny związek między potrzebą płaczu a cyklem menstruacyjnym. Prawdopodobnie powodem takich różnic są oczekiwania wynikające z kultury. Chłopcom od najmłodszych lat wpaja się, że łzy są niemęskie. Jest to szczególnie zauważalne w kręgu cywilizacji zachodniej. W innych kulturach presja nakładana na mężczyznę, aby nie płakał, jest zdecydowanie niższa, a w niektórych zupełnie nie istnieje. 

Zobacz też: Jak być szczęśliwym?

Dlaczego płaczemy?

Według jednej z teorii, łzy mają sygnalizować osobom w naszym otoczeniu, że potrzebujemy wsparcia, a niekiedy chcemy wywołać współczucie. Czasami mogą być świadomie wykorzystywane w celu manipulacji i uzyskania określonego zachowania od innych osób. Podobno płacz pomaga zmniejszyć stres, pozbyć się negatywnych emocji, a także rozładować napięcie.

Czasami pod wpływem silnych przeżyć, pojawiają się także łzy szczęścia – często dzieje się tak przy ważnych wydarzeniach w życiu człowieka jak np. podczas narodzin dziecka czy w dniu ślubu. Wreszcie, łzy pomagają budować społeczności. Na widok płaczącej osoby, u innej pojawia się empatia, która jest niezbędna, jeśli chce się tworzyć bliższe relacje.

MN

Źródła: poradnikzdrowie.pl; national-geographic.pl; coopervision.pl

fot. Victoria Borodinova z pexels.com

Słowa kluczowe: płakanie, emocje, łzy, strach, radość, zdenerwowanie, lęk, biologia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
catering dietetyczny
Catering dietetyczny - czy pomaga w odchudzaniu? Kraków

Co możemy zrobić, aby ułatwić sobie wprowadzenie zmian w odżywianiu? Czy catering dietetyczny może nam w tym pomóc?

Na czym polegają szczepienia?
Na czym polegają szczepienia?

Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące szczepionek i szczepień.

zalety picia wody
Woda to nuda? Te 3 fakty mogą przekonać cię do jej regularnego picia!

Odpowiednie nawodnienie jest kluczem do dobrego samopoczucia i zdrowia. Poznaj zalety picia wody!

Polecamy
Podstawy medytacji
W pogoni za szczęściem - o podstawach medytacji

Chcemy osiągać coraz to większe i ambitniejsze cele, chcemy się rozwijać, by nie zostać w tyle za innymi. No właśnie tak właściwie, po co to wszystko chcemy osiągnąć?

Choroba Hashimoto, a niedoczynność tarczycy. Czy to jest to samo?

Na to pytanie opowiada dr n. med. Katarzyna Kocbuch, dziekan Wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Polecamy
Ostatnio dodane
catering dietetyczny
Catering dietetyczny - czy pomaga w odchudzaniu? Kraków

Co możemy zrobić, aby ułatwić sobie wprowadzenie zmian w odżywianiu? Czy catering dietetyczny może nam w tym pomóc?

Na czym polegają szczepienia?
Na czym polegają szczepienia?

Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące szczepionek i szczepień.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?