Zdrowie - Kobieta

IBS – dyskomfort studencki

2008-09-02 09:01:33
 Myślisz, że to nie dotyczy Ciebie? A może jednak? Może IBS, czyli Zespół Jelita Drażliwego to także twój problem?

To choroba występując dość często, związana z zaburzeniami perystaltyki jelit. Trudna do wyleczenia. Według sondaży choruje na nią ok. 30% studentów (co 8. mężczyzna z tej grupy). Jakie są przyczyny choroby? Do tej pory nie zostały jednoznacznie wyjaśnione. Znaczny wpływ na pewno mają czynniki emocjonalne (długotrwały stres np. matura, egzaminy; traumatyczne przeżycia) i nieodpowiednia dieta.

W tej dość jeszcze tajemniczej chorobie pacjent jest zdrowo, prawidłowo zbudowany. Sama zaś dolegliwość nie jest zagrożeniem dla życia. W czym zatem tkwi problem? Choroba objawia się trójpostaciowo:
- postać biegunkowa,
- postać zaparciowa,
- postać naprzemienna.

Jest bardzo kłopotliwa dla chorego, bolesna. Zaczyna się niewinnie. Zwykła, wydawać by się mogło, biegunka towarzysząca codziennym stresom może być okazać się początkiem uciążliwej dolegliwości. Biegunkom i zaparciom towarzyszą najczęściej objawy tj. wzdęcia, gazy, osłabienie, bezsenność, drżenie rąk, mdłości, wymioty, lęki, depresja (często najskuteczniejsza jest psychoterapia), u kobiet – opóźnienie miesiączki. Oprócz leczenia farmakologicznego, które jest w wielu przypadkach zupełnie nieskuteczne, trzeba przestrzegać diety. Niestety nie istnieje jedna konkretna dla wszystkich. Pacjent sam musi wyeliminować produkty, które powodują nasilenie przykrych dolegliwości. Najczęściej nie może spożywać fast foodów, smażonych mięs, ryb, warzyw, owoców. Niektórzy nie tolerują mleka, kawy, cappuccino, soków owocowych, alkoholi, ciemnego pieczywa, ziaren, kapusty, fasoli itp.

W leczeniu stosuje się również psychoterapię, która jest najskuteczniejsza przy właściwej diecie. Istnieje wiele osób, które nie potrafią poradzić sobie z zaistniałym problemem. Osoby te, zamykają się w sobie, przestają wychodzić z domu, ponieważ mają silne lęki przed biegunkami. Są odsuwani od towarzystwa ze względu na swoją dietę (nie mogą pójść np. na pizze czy piwo, prywatkę. Czują silny dyskomfort. Zaczynają mieć kłopoty w szkole, na studiach. Nie przychodzą na wykłady, egzaminy, z powodu biegunek i tego co powiedzą inni. Mając niestrawność i głośne bulgotanie w jelitach kryją się przed wzrokiem innych. Niektórzy rzucają nawet studia, powracają do domu, w którym mogą żyć ze swoją chorobą. Wyobcowani w świecie borykają się ze swoim problemem, myśląc, że są sami. Rozpadają się nawet najtrwalsze związki. Chłopak nie może zrozumieć bólu dziewczyny, tego, że woli zostać w domu, czy wstydzi się kolejnego tłumaczenia innym.

Nikt z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, ile takich osób żyje wokół nas. Potrzebują pomocy nie tylko psychiatry, psychologa ale i otoczenia – przyjaciół, czy też zwykłych znajomych. Okażmy zainteresowanie, wyrozumiałość i pomoc. Bądźmy wrażliwi na problemy drugiego człowieka.

Barbara Głogowska
(barbara.glogowska@dlastudenta.pl)

Fot. Łukasz Bera
Słowa kluczowe: IBS – dyskomfort studencki ból brzucha choroba
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Re: :( [0]
    Odpowiedź na: :(
    joanna
    2011-11-15 20:05:00
    zaraz stuknie 2 rok,odkąd napisałam tamtego posta.w sumie nic drastycznego sie w moim zyciu nie wydarzyło.udało mi sie zdac maturę,co jest najwazniejsze.jechalam cały czas na loperamidzie.poszłam na studia zaoczne,pracuje.czasmi człowiek zapomina o tej chorobie.idzie z kumplami na impreze,piwo.nie mozna sie izolowac.a przede wszystkim,myslec,ze nie mozemy nigdzie wyjsc bo moze cos sie przydarzyc.zawsze trzeba zorientowac sie czy jest toaleta,mini odswiezacz do torby i juz po sprawie.:P najgorzej jest z domowkami,nie mozna nigdy zostac do rana^^ trzeba nauczyć się żyć z ta chorobą.a można.i zazywam duspatalin retard i nie jest najgorzej.a i tak wierze,ze w koncu dojda z czego sie bierze ten ibs,i wszyscy bedziemy zupełnie zdrowi.najgorzyej jak człowiek sobie powspomina jak to było kiedyś...ja walcze z ibs od 4 lat a mam 19.bede niebywale mocna,i nie dam sie ibs'owi. buziaczki:* sciskam mocno.
  • :) trzymam za wszytskich kciuki [0]
    asik
    2011-08-20 16:13:28
    tez walcze z tym od 3 lat.kazdy dzien zaczynam od duspatalinu retardu,ale zyje z tym normalnie!jest biegunka wiec szukam toalety i jakos daje rade.chodze na studia,pracuje.grunt to nie myslec o tej chorobie psycika odgrywa tu duzą rolę, ale ja chce zyc normalnie,bo zycie jest za którkie zeby przegrac z taką choroba;/
  • Re: ibs [0]
    Odpowiedź na: ibs
    zojka
    2010-02-21 10:33:41
    piszesz że ibs rujnuje Ci życie , napisz jak często powraca u mnie jest też podejżenie o tą chorobę , najgożej czuję się rano , potrwa za nim to rozchodzę , w każdym razie nie dam sobie zrobić kolonoskopi, miałeś/ miałaś robioną??? odpisz proszę ja jestem już kompletnie załamana.biegunek nie mam
  • :( [1]
    asiaaaaaa
    2010-01-25 16:00:03
    walcze z nim od 3 gimnazjum (3 lata) jest róźnie... zazywam duspatalin,pije miętową herbatke... Chcę żyć normalnie!
  • ibs [1]
    uuu
    2010-01-03 21:08:34
    ibs ..rujnuje mi życie
  • ;] [0]
    irrr
    2008-11-21 21:39:04
    oooo ja nie wiedzialam, ze IBS, ktory mam jest az taki powazny... hmmm ;] nawet nie pomyslalam,ze z tym mam isc do psychologa
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Elon Musk w SNL
Elon Musk opowiedział o swoim Zespole Aspergera w SNL

Zobacz, o czym mówił miliarder podczas swojego wystąpienia w SNL.

Czym jest fobia społeczna i jak moÅźna sobie z nią poradzić?
Czym jest fobia społeczna i jak można sobie z nią poradzić?

Sprawdź, czym charakteryzuje się fobia społeczna i jak należy ją leczyć.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?