Zdrowie - Kobieta

Jak przestawianie zegarków wpływa na samopoczucie?

2022-10-24 14:19:51

Co roku w Polsce następuje zmiana z czasu letniego na zimowy i odwrotnie. Ten zabieg wzbudza jednak wiele kontrowersji przede wszystkim ze względu na związane z tym nieprzyjemne konsekwencje dla organizmu. Jakie dolegliwości może powodować zmiana czasu?

Zobacz też: Jak ograniczyć marnowanie jedzenia?

Jaki wpływ ma zmiana czasu na samopoczucie

Zmiana przepisów w kwestii przestawiania zegarków

Wiele osób od dawna ma nadzieję, że coroczna zmiana czasu przestanie wreszcie obowiązywać. Dwa lata temu do Sejmu wpłynął nawet projekt ustawy, która wprowadzałaby czas letni przez cały rok. Nad podobną regulacją pracowała również Komisja Europejska. Ponadto w wielu krajach członkowskich odbyło się specjalne referendum. Wyniki nie pozostawiały wątpliwości, że większość głosujących zdecydowanie opowiedziała się za zmianą przepisów. Aprobatę dla tego pomysłu wyrazili także lekarze i naukowcy. Pomimo powszechnego poparcia rozwiązanie nie zostało jednak wprowadzone w życie i przestawianie zegarków będzie konieczne jeszcze przez najbliższe cztery lata. Taka decyzja była spowodowana wybuchem pandemii, która skutecznie uniemożliwiła Komisji Europejskiej dalszą pracę nad ustawą. Zgodnie z zaleceniem dotychczasowe regulacje w kwestii zmiany czasu mają zostać utrzymane w latach 2022-2026. W 2022 roku przestawienie zegarków nastąpi już w najbliższy weekend, czyli w nocy z 29 na 30 października, kiedy konieczna będzie zmiana czasu z godziny 3 na godzinę 2.

Skutki zmiany czasu z letniego na zimowy

Częstym argumentem, który pada w dyskusjach o konieczności wprowadzenia czasu letniego przez cały rok, jest występowanie nieprzyjemnych objawów, jakie pojawiają się wraz z przestawianiem zegarków. Statystyki pokazują, że przeszło 27 procent Polaków skarży się wówczas na uporczywe dolegliwości. Zdecydowana większość odczuwa przede wszystkim apatię, zmęczenie, miewa kłopoty ze snem oraz stany depresyjne. Co ciekawe, ten ostatni symptom został oficjalnie potwierdzony badaniami. Kilka lat temu naukowcy w Danii zwrócili uwagę, że każdego roku w listopadzie, czyli niedługo po zmianie czasu, liczba osób cierpiących na depresję wzrasta nawet o 10 procent! Dość częstym i uporczywym objawem jest też zachwianie gospodarki hormonalnej i rozregulowanie metabolizmu. Wiele osób wskazuje także na gwałtowny spadek nastroju, bóle głowy oraz senność. Z tego powodu tuż po zmianie czasu na zimowy należy zachować szczególną ostrożność i bacznie monitorować stan organizmu. Wysoką czujność powinni zachować zwłaszcza kierowcy oraz osoby pracujące w trudnych warunkach.

Jak zminimalizować skutki zmiany czasu?

Wśród najpopularniejszych metod radzenia sobie ze skutkami zmiany czasu jest dodatkowa godzina snu. Jak przekonują specjaliści, nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób uciążliwe objawy mogą się pogłębić. Zamiast tego lepiej obudzić się o dotychczasowej porze i stopniowo wydłużać długość snu. Ważne jest również to, aby po przestawieniu zegarków nie rezygnować z aktywności fizycznej. Warto przede wszystkim korzystać z ciepłej pogody i wybrać ruch na świeżym powietrzu. Kluczowym elementem jest też odpowiednia dieta i spożywanie lekkostrawnych potraw na bazie warzyw, chudego mięsa i ryb. Ponadto dobrze byłoby zadbać o właściwą suplementację. W okresie jesienno-zimowym, kiedy nasłonecznienie jest znacznie mniejsze niż wiosną i latem, przyjmowanie witaminy D może okazać się niezastąpione.

WG

fot. pexels

Źródło: interia.pl

Słowa kluczowe: przestawianie zegarków, zmiana czasu, zmiana czasu z letniego na zimowy, skutki zmiany czasu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Gen Z
Jak grupa Gen Z podchodzi do zdrowego stylu życia?

Jaka aktywność fizyczna jest najpopularniejsza wśród pokolenia Z.

Intymny zapach nie zawsze jest przyjemny. Sprawdź, o czym to świadczy
Intymny zapach nie zawsze jest przyjemny. Sprawdź, o czym to świadczy

Jakie czynniki mają wpływ na intymny zapach?

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?