Zdrowie - Kobieta

Kiedy poziom lęku wykracza poza normę?

2022-11-02 12:36:16

Lęk jest naturalnym zjawiskiem i nieodłącznym elementem życia. Czasem jednak, gdy uczucie niepokoju utrzymuje się przez dłuższy czas albo się nasila, może przerodzić się w zaburzenie, które utrudnia codziennie funkcjonowanie. Kiedy poziom lęku staje się niebezpieczny? Na jakie sygnały wysyłane przez organizm warto zwrócić uwagę?

Zobacz też: Jak przestawianie zegarków wpływa na samopoczucie?

Kiedy poziom lęku wykracza poza normę

Jaka jest różnica między strachem a lękiem?

Wbrew pozorom nie zawsze dwa zbliżone do siebie pojęcia oznaczają dokładnie to samo. Tak jest w przypadku strachu oraz lęku. Strach pojawia się w obliczu realnego, namacalnego zagrożenia. Przykładowo można go odczuwać w zetknięciu z groźnym, warczącym i szczekającym psem. Natomiast lęk nie musi być wywołany przez konkretny, uchwytny bodziec. Niepokój związany z wielkimi, otwartymi przestrzeniami czy z interakcjami z innymi ludźmi, który wyraźnie przeszkadza w życiu na co dzień, uznaje się właśnie za lęk.

Alarmujące oznaki związane z lękiem

W życiu codziennym lęk bywa bardzo przydatny, ponieważ potrafi działać mobilizująco. W jego odczuwaniu nie ma nic złego, dopóki jest on adekwatny do sytuacji. W innym wypadku warto rozważyć konsultację ze specjalistą. Lekarze wymieniają zazwyczaj trzy konkretne sygnały, które powinny skłonić daną osobę do podjęcia interwencji psychologicznej. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy wraz z końcem dnia uczucie niepokoju znika. Badania pokazują, że osoby dobrze radzące sobie z odczuwanym lękiem wieczorami pozbywają się go całkowicie. Jeśli jednak tak się nie dzieje, dobrze jest zgłosić się po pomoc do odpowiedniego lekarza.

Kolejnym alarmującym objawem jest przenikanie wrażenia niepewności do sfery snu. Pacjenci cierpiący na zaburzenia lękowe śnią najczęściej o śmierci bliskich, scenach związanych z byciem atakowanym czy ściganym, a także o różnego rodzaju wypadkach i niepowodzeniach. Trzecia oznaka problemów z odczuwaniem lęku wiąże się bezpośrednio z drugą połówką. Zdarza się, że osoby cierpiące na tego rodzaju zaburzenia tworzą wokół siebie aurę wrogości i nieufności, co może negatywnie wpływać na jakość związku. Ponadto brak zrozumienia ze strony partnera też przyczynia się do pogorszenia relacji. Warto zatem zachować stałą czujność i zwracać szczególną uwagę na wszelkie niepokojące zmiany w zachowaniu ukochanego.

WG

fot. pexels

Źródło: medonet.pl

Słowa kluczowe: zdrowie, strach, lęk, poziom lęku, alarmujące oznaki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
morsowanie
Morsowanie - czy na pewno jest zdrowe?

Choć są badania pokazujące niektóre pozytywne skutki morsowania na nasze zdrowie, to nauka nie jest jeszcze w stanie potwierdzić ich wszystkich.

Suplementy diety - argumenty za i przeciw
Suplementy diety - argumenty za i przeciw

Czy suplementy diety zawsze działają na organizm korzystnie?

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?