Zdrowie - Kobieta

Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

2018-11-09 19:10:17

Zapewne każdy z nas pragnie mieć zdrową i gładką cerę, jednak wyskakujące pryszcze nierzadko nam w tym przeszkadzają. Problem ten dotyka osób w każdym wieku - bardzo często trudno im jest powstrzymać się od usunięcia wyprysków samodzielnie. Manewrowanie przy zmianach skóry w obszarze tzw. "trójkąta śmierci’" grozi jednak poważnymi powikłaniami dla naszego zdrowia. Warto wiedzieć, gdzie i dlaczego nie powinniśmy tego robić.

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Czym jest tzw. "trójkąt śmierci"?

To fragment skóry znajdujący się na ciele każdego człowieka - obejmuje górną wargę oraz piramidę nosa, aż do obszaru pomiędzy oczami. Wyciskając pryszcze, krosty, czyraki lub kaszaki, znajdujące się w tym obrębie, możemy spowodować bardzo poważne konsekwencje dla skóry i nie tylko. Choć trudno jest się powstrzymać, widząc tego typu zmianę na swojej twarzy, nie warto tego robić ze względu na własne zdrowie. Z pozoru niewinny pryszcz może wywołać poważne zmiany wewnątrzczaszkowe i doprowadzić nawet do śmierci.

Dlaczego wyciskanie wyprysków w tym miejscu jest groźne?

Obszar zawarty między kącikami ust, a szczytem piramidy nosa charakteryzuje się wyjątkowym unaczynieniem żylnym. Manipulowanie przy wypryskach, pojawiających się w tym miejscu, może doprowadzić do zapalenia. Poprzez żyłę twarzową, oczną górną, dolną oraz kątową bardzo szybko rozprzestrzeni się ono do wnętrza czaszki, które jest połączone z trójkątem śmierci poprzez naczynia krwionośne.

Inne zagrożenia

Usuwanie samemu pryszczy z tego miejsca może prowadzić również do wielu innych zagrożeń, takich jak zapalenie żył, opon mózgowych, tkanek oczodołu czy zakażenie zatok. Najpoważniejszym powikłaniem jest natomiast zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej, które w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i posocznicy. Zatoka jamista zbiera krew z okolic oczu, nosa, warg, więc wyciskanie krost z wydzieliną ropną, czyli czyraków, może też spowodować, że do żył dostaną się niepożądane substanacje, co w konsekwencji skończy się infekcją.

Samodzielne usuwanie trądziku ze swojej skóry, szczególnie z "trójkąta śmierci", może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jeśli mamy problem z cerą bądź dostrzegamy zmiany skórne, nie manewrujmy przy nich samodzielnie. Skontaktujmy się ze specjalistą. Opieka dermatologa pomoże zniwelować problem, bez nieumyślnego narażania się na poważne powikłania.

AW

źródło: polki.pl, poradnik zdrowie.pl, medonet.pl

fot. Pixabay.com/Engin_Akyurt

Słowa kluczowe: zdrowie, cera, wypryski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Zabiegi pielęgnacyjne dla ciężarnych kobiet. Czyli jak dbać o wygląd, będąc w ciąży?

W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi liczne, często niepożądane zmiany. Dowiedz się, jak im zapobiec!

Polecamy
Skuteczne sposoby na nadpotliwość latem

Nieprzyjemny zapach i mokre plamy? Koniec z tym! Dowiedz się, jak radzić sobie z wstydliwym problemem i uniknąć skrępowania w towarzystwie.

Sprawdź czym jest i poznaj jej 6-stopniowy program.
6 kroków do szczupłej sylwetki, czyli czym jest dieta Cambridge?

Sprawdź, czym jest dieta Cambridge i poznaj jej 6-stopniowy program!

Ostatnio dodane
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?