Zdrowie - Kobieta

Walcz z otyłością

2008-10-24 11:07:23
 24 października ustanowiono Dniem Walki z Otyłością. Choroba ta może spotkać każdego, bez względu na płeć, wiek, czy status społeczny. Walka z nią wymaga jednak wiele czasu i wyrzeczeń, a niewielu z chorych ma w sobie tyle siły i samozaparcia, aby ją przezwyciężyć.

Otyłość uznano za chorobę i uważa się, że występuje wtedy, gdy u kobiety tkanka tłuszczowa przekracza 25%, a u mężczyzny 20% całkowitej masy ciała. Nadmiar tej tkanki może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych tj. cukrzyca, zawał serca, a nawet   częściowa niepełnosprawność.

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do nadwagi. Najczęściej wymienia się genetyczne. Nawyki żywieniowe, jakie zostały nam wpojone w dzieciństwie, powodują, że nasza dieta nie zawsze jest zdrowa. Poza tym według badań brytyjskich naukowców, dziecko, które ma problemy z nadwagą, aż w 70 % przypadków ma otyłe jedno z rodziców. Wyniki badań wykazują, że możemy odziedziczyć po naszych krewnych łatwiejszą podatność do tycia. Wszystko przez pogorszone wyczucie w organizmie uczucie sytości i głodu, przez co jemy więcej, niż nasi rówieśnicy. Czynniki genetyczne nie tylko powodują, że tak jak członkowie naszych rodzin możemy mieć problemy z otyłością. Zwiększa się również ryzyko zachorowania na cukrzycę, czy problemów z sercem.

Innymi z powodów otyłości mogą być czynniki psychologiczne. Liczne huśtawki nastroju, depresja, poczucie braku akceptacji sprawiają, że podjadamy smakołyki, zwłaszcza słodycze lub tuczące fast foody. Osiągamy krótką przyjemność, której tak potrzebujemy, jednocześnie szybko nabierając zbędnych kilogramów. Do innych przyczyn otyłości można zaliczyć czynniki środowiskowe, czyli naszą aktywność fizyczną. A raczej jej brak.

Każdy może łatwo sprawdzić, czy problem otyłości dotyczy również jego. Wystarczy  określić swój  wskaźnika masy ciała (BMI). Należy podzielić wagę mierzoną w kg przez  wzrost mierzony w metrach i podniesiony do kwadratu, czyli: (masa [kg] / wzrost2 [m]). BMI powyżej 25 oznacza nadwagę, a kiedy przekracza 30 świadczy o otyłości.

Leczenie otyłości nie należy do najprostszych. Poza dietą i wysiłkiem fizycznym, trzeba pamiętać o czynnikach psychologicznych, które mogą spowodować nawroty otyłości  - efektem jojo. Dieta, najlepiej opracowana przez lekarza, do którego powinna zgłosić się osoba otyła, ma na celu ograniczenie ilości przyjmowanych kalorii. Najlepsza musi zawierać mało tłuszczy, ale dużo węglowodanów. Trzeba pamiętać o witaminach, których najwięcej znajdziemy w owocach i warzywach. Ważne jest, aby pić dużo niegazowanej wody mineralnej, która usuwa z naszego organizmy toksyny. Szybkim sposobem spalenia kalorii i powrotem do dobrej formy jest uprawianie sportu. Ruch nie tylko powoduje, że polepsza nam się kondycja, wyrabiają mięśnie, ale również sprawia, że mamy lepsze samopoczucie i nastawienie do świata. Podczas pływania, pracują wszystkie nasze mięśnie, dlatego basen dwa razy w tygodniu już może przyczynić się do poprawy naszego wyglądu.

Przypadający dziś Dzień Walki z Otyłością ma nam przypomnieć o tym problemie i pomóc nam zmobilizować się, aby go pokonać. Jeśli nie dotyczy nas bezpośrednio, postarajmy się pomóc naszym bliskim dotkniętym tą chorobą i wesprzeć ich w dążeniu do utraty  kilogramów zagrażających ich zdrowiu. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że problem otyłości może się niedługo stać jednym z głównych zagrożeń życia, a za kilkanaście lat przerodzić wręcz w epidemię. Nie lekceważmy więc tej choroby i postarajmy się wnieść w nasze życie kilka drobnych zmian mających na celu poprawę naszego zdrowia. Dzień Walki z Otyłością powinien nas skłonić do refleksji nad tym jak dbamy o nasze zdrowie. Im szybciej zaczniemy przykładać się do wdrożenia w nasze życie dobrych nawyków, tym szybciej będziemy mieli większą pewność, że zaowocuje to w przyszłości dłuższym, zdrowszym i lepszym życiem.

Joanna Tomczyk
(joanna.tomczyk@dlastudenta.pl)

Fot. Mikołaj Rożek
Słowa kluczowe: Walcz z otyłością otyłość nadwaga światowy dzień walki z otyłością
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • ODCHUDZANIE; wyłącznie jako, RACJONALNE ŻYWIENIE !! [0]
    Otylia RAW, Roma
    2009-09-29 21:41:20
    MĄDRE decyzje to PUENTA !! Jak sobie znajdziesz tabele z produktami sklasyfikowanymi wg tzw. __INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu, wówczas sprawę otyłości opanujesz, jeśli nie TO pozostaniesz przy stanie wiedzy, która przekłada się na plagę otyłości, oraz cukrzycy typu 2. Ważny w diecie człowieka jest też, najzdrowszy dla naszego organizmu; __CHLEB typu KR-IRL. Dokonuj zdrowych wyborów. Pozdrawiam Ciebie i WSZYSTKICH __INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu. Wykaz produktów znajdziemy w tabelach. Książka; _pt_______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. Autor: INSTYTUT naukowo-badawczy im. Prof. Ryszarda Lorenca w Krakowie. Wydawca: Wydawnictwo Naukowe INSTYTUTU IRL KRAKÓW Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

W jaki sposÃłb dodać sobie energii zimą?
W jaki sposób dodać sobie energii zimą?

Co może być przyczyną zimowej chandry?

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?