Zdrowie - Kobieta

Wyśpij się na zdrowie. Byle nie za długo!

2012-08-06 11:34:05

Ilość i jakość snu są powiązane z chorobami układu nerwowego. Zależność potwierdzają wyniki analiz przedstawione pod koniec lipca, na dorocznej Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w Vancouver.

Zarówno niedobór jak i nadmiar snu mają negatywne skutki dla pracy mózgu i wpływają na jego przedwczesne starzenie- informuje PAP. Zaburzenia trwania i jakości snu są czynnikiem związanym z rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, w tym najczęściej Alzhaimera i Parkinsona. Wyniki potwierdza, trwające 14 lat, badanie na grupie ponad 15 tys kobiet. Te, które spały ok. 7 godzin na dobę, osiągały lepsze wyniki w testach niż ich rówieśniczki, przeznaczające na sen dłuższy, bądź krótszy czas.

Funkcje kognitywne (czyli te, które umożliwiają zdobywanie wiedzy np. pamięć, uwaga, wnioskowanie), pogarszają się jeżeli czas snu zmienia się o więcej niż 2 godziny; donoszą naukowcy z Birgham and Women’s Hospital w Bostonie. Ponadto analiza krwi i płynu mózgowo- rdzeniowego, pobranych od trzech grup ochotników: cierpiących na demencję, zdrowych z tej samej grupy wiekowej oraz młodszych od pozostałych uczestników badania, wykazała, że zaburzenia cyklu snu i czuwania były związane z tworzeniem złogów amyloidowych, zwiastujących chorobę Alzhaimera.

Naukowcy, którzy przedstawili wyniki swoich prac na konferencji zastrzegają, że należy je traktować jako wstępne. Potwierdzają istnienie zależności pomiędzy zaburzeniami snu, a starzeniem się mózgu, ale podkreślają, że nie jest to związek przyczynowo- skutkowy.
Krótki sen jest zdrowy?

- Możemy bez obawy przeznaczyć na sen sześć i pół godziny, to wystarczy, by utrzymać organizm w dobrej kondycji. Nawet ludzie śpiący pięć godzin na dobę nie muszą się martwić, jeśli po przebudzeniu czują się wyspani – powiedział "Wprost" prof. Daniel F. Kripke z University of California w San Diego, który badał zależność między długością snu a długością życia.

Dolna granica to 4,5 godziny. Taka ilość snu jest niewystarczają i jeżeli utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, może doprowadzić do śmierci- alarmują wyniki amerykańskich badań Nurses Health Study Za mało snu ma związek również z częstością występowania cukrzycy typu 2, nadciśnieniem tętniczym i otyłością.

Badanie przeprowadzone przez zespół Kripke’go dowodzi, że optymalna ilość snu to ok. 7 godzin na dobę. Dane zebrane na podstawie analizy ponad miliona badanych dowiodły, że wskaźnik śmiertelności u osób  przesypiających ponad 8 godzin dziennie jest wyższy niż u tych, którzy śpią krócej. Kripke jest jednak ostrożny w wysuwaniu wniosków. Komentując wyniki badań zaznacza, że nie wiemy czy długi czas spania prowadzi do śmierci. Stwierdza, że do uprawomocnienia tej tezy potrzebne są dodatkowe badania.
Kto rano wstaje…

6,5 godziny snu co noc to bezpieczna ilość- zapewnia prof. Kripke. Ze zdrowotnego punktu widzenia nie ma powodów by spać dłużej. Zgadzają się z nim japońscy naukowcy Akiko Tamakoshi i Yoshiyuki Ohno. Ustalili oni, że optymalna długość snu to dla mężczyzn 7 godzin 58 minut, a dla kobiet 7 godzin 12 minut.

Szybciej wstając zyskujemy więc nie tylko więcej czasu w ciągu dnia, ale też w dalszej perpektywie, szansę na dłuższe i pełniejsze życie. Wypośrodkowanie czasu przeznaczonego na sen może pomóc uchronić mózg przed obumieraniem komórek neuronów (co jest procesem nieodwracalnym). Może, ale nie musi. Na pewno nie zaszkodzi.

Monika Fołta

Słowa kluczowe: sen zdrowie kobiety układ nerwowy zapobieganie starzeniu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
rekompozycja
Rekompozycja sylwetki - najważniejsze informacje i suplementy

Czy da się jednocześnie chudnąć i rozbudowywać mięśnie?

Jak uchronić się przed sezonowym wypadaniem włosÃłw
Jak zabezpieczyć się przed sezonowym wypadaniem włosów?

Sprawdź, co powoduje wypadanie włosów i jak można temu zapobiec.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?