Zdrowie - Kobieta

Zielona czy czarna herbata - co lepiej pić?

2020-02-03 12:51:17

Herbata to świetny napój na każdą okazję. Jednocześnie elegancki, ale i przystępny. Pozwala miło odetchnąć, orzeźwić się w pracy, czy też uporać się z posiłkiem. Nie bez powodu tak wiele osób po nią sięga, a jak się okazuje - może ona też mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie! Trzeba tylko odpowiednio wybrać jej rodzaj… którą herbatę najlepiej pić?

Zobacz też: smaczne dodatki do herbat>>

Szklanka z zieloną herbatąZielona i czarna herbata - badania naukowe

Naukowcy z Chin związani z organizacją zajmującą się badaniem ryzyka występowania i prewencją miażdżycy, zbadali wpływ picia herbaty na zdrowie. Próbę stanowiło 100 tys. 902 ludzi, których wyniki, w celu uzyskania wymiernych rezultatów, obserwowane były od 1998 roku.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, pod względem tego, jak często piją oni herbatę. Pierwsza grupa składała się z sympatyków tego napoju, którzy raczą się nią co najmniej 3 razy w tygodniu. Reszta badanych to ludzie, którzy piją herbatę rzadko (mniej niż 3 razy w tygodniu) lub wcale.

Z obserwacji naukowców wynika, że u osób regularnie pijących zieloną herbatę, występuje o 25% niższe ryzyko występowania problemów z sercem oraz innych czynników zagrażających życiu, takich jak udary. Co ciekawe, podobne korzyści nie wystąpiły u osób, które piły klasyczną, czarną herbatę, choć badanych sympatyków tego napoju było o wiele mniej, a w związku z niższą próbą, ten wynik może nie do końca oddawać rzeczywisty stan rzeczy.

Co jednak pozostaje niezmienne, to fakt, że wykazano bardzo dużą wartość zielonej herbaty dla zdrowia. Wyniki ich badań zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie naukowym European Journal of Preventive Cardiology (Link do artykułu: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2047487319894685)

Zielona herbata kontra czarna

Powodów, dla których zielona herbata może się sprawdzać lepiej niż czarna jest kilka. Przede wszystkim, zielona herbata jest bogatym źródłem polifenoli, które pomagają walczyć z nadciśnieniem i zaburzeniami gospodarki lipidowej. Jest to coś, czego brakuje herbacie czarnej, gdyż ta w procesie fermentacji (któremu zawdzięcza swój kolor i walory smakowe) traci te związki.

W obydwu herbatach występuje za to teina, która nas pobudza, ale też i podnosi nasze ciśnienie. Zielona herbata jednak posiada jej mniej, dzięki czemu nie będzie wywoływać takich jego skoków, jak jej czarna odpowiedniczka.

Wygląda więc na to, że zielona herbata jest świetnym uzupełnieniem diety, pod wieloma względami lepszym, niż herbata czarna. Nie oznacza to jednak, że najbardziej powszechna wersja herbaty jest zła. Dzieli ona wiele zalet ze swoją mniej sfermentowaną alternatywą - wspomaga trawienie i odchudzanie, oraz pomaga się zrelaksować i uspokoić. Obydwie też świetnie smakują. Bez względu więc na to, czy interesuje nas ich wpływ na zdrowie czy ich walory smakowe, warto dać im szansę.

KSK

fot. pexels.com

Źródła: universal-sci.com; zdrowie.dziennik.pl; wikipedia.org; journals.sagepub.com

Słowa kluczowe: Badania naukowe, skład, korzyści, właściwości lecznicze, odchudzanie, kalorie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
hemoroidy
Czy hemoroidy mogą pojawić się w młodym wieku?

U kogo mogą wystąpić powiększone hemoroidy i jak sobie z nimi radzić?

Rumień(ce) zimą
Masz rumieńce zimą? Sprawdź czy to normalne i zdrowe

Obserwujesz zmianę koloru skóry na rękach i twarzy? Sprawdź czy to jest groźne dla zdrowia.

Zielona czy czarna herbata - co lepiej pić?

Naukowcy zbadali sympatyków tych napojów. Jeden z nich obniża ryzyko zawału i udaru.

Polecamy
Jak Polki dbają o swoją kobiecość
Jak Polki dbają o swoją kobiecość

Lekarze alarmują - dbanie o włosy, skórę i paznokcie to za mało - należy także mieć na uwadze profilaktykę zdrowia.

Czy masło orzechowe jest zdrowe?
Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe od dawna jest wpisywane na czarną listę zdrowego odżywiana. Ten lubiany smakołyk ma jednak więcej zalet niż wad i naprawdę jest warty grzechu

Ostatnio dodane
hemoroidy
Czy hemoroidy mogą pojawić się w młodym wieku?

U kogo mogą wystąpić powiększone hemoroidy i jak sobie z nimi radzić?

Rumień(ce) zimą
Masz rumieńce zimą? Sprawdź czy to normalne i zdrowe

Obserwujesz zmianę koloru skóry na rękach i twarzy? Sprawdź czy to jest groźne dla zdrowia.