Zdrowie - Kobieta

Zielona czy czarna herbata - co lepiej pić?

2020-02-03 12:51:17

Herbata to świetny napój na każdą okazję. Jednocześnie elegancki, ale i przystępny. Pozwala miło odetchnąć, orzeźwić się w pracy, czy też uporać się z posiłkiem. Nie bez powodu tak wiele osób po nią sięga, a jak się okazuje - może ona też mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie! Trzeba tylko odpowiednio wybrać jej rodzaj… którą herbatę najlepiej pić?

Zobacz też: smaczne dodatki do herbat>>

Szklanka z zieloną herbatąZielona i czarna herbata - badania naukowe

Naukowcy z Chin związani z organizacją zajmującą się badaniem ryzyka występowania i prewencją miażdżycy, zbadali wpływ picia herbaty na zdrowie. Próbę stanowiło 100 tys. 902 ludzi, których wyniki, w celu uzyskania wymiernych rezultatów, obserwowane były od 1998 roku.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, pod względem tego, jak często piją oni herbatę. Pierwsza grupa składała się z sympatyków tego napoju, którzy raczą się nią co najmniej 3 razy w tygodniu. Reszta badanych to ludzie, którzy piją herbatę rzadko (mniej niż 3 razy w tygodniu) lub wcale.

Z obserwacji naukowców wynika, że u osób regularnie pijących zieloną herbatę, występuje o 25% niższe ryzyko występowania problemów z sercem oraz innych czynników zagrażających życiu, takich jak udary. Co ciekawe, podobne korzyści nie wystąpiły u osób, które piły klasyczną, czarną herbatę, choć badanych sympatyków tego napoju było o wiele mniej, a w związku z niższą próbą, ten wynik może nie do końca oddawać rzeczywisty stan rzeczy.

Co jednak pozostaje niezmienne, to fakt, że wykazano bardzo dużą wartość zielonej herbaty dla zdrowia. Wyniki ich badań zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie naukowym European Journal of Preventive Cardiology (Link do artykułu: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2047487319894685)

Zielona herbata kontra czarna

Powodów, dla których zielona herbata może się sprawdzać lepiej niż czarna jest kilka. Przede wszystkim, zielona herbata jest bogatym źródłem polifenoli, które pomagają walczyć z nadciśnieniem i zaburzeniami gospodarki lipidowej. Jest to coś, czego brakuje herbacie czarnej, gdyż ta w procesie fermentacji (któremu zawdzięcza swój kolor i walory smakowe) traci te związki.

W obydwu herbatach występuje za to teina, która nas pobudza, ale też i podnosi nasze ciśnienie. Zielona herbata jednak posiada jej mniej, dzięki czemu nie będzie wywoływać takich jego skoków, jak jej czarna odpowiedniczka.

Wygląda więc na to, że zielona herbata jest świetnym uzupełnieniem diety, pod wieloma względami lepszym, niż herbata czarna. Nie oznacza to jednak, że najbardziej powszechna wersja herbaty jest zła. Dzieli ona wiele zalet ze swoją mniej sfermentowaną alternatywą - wspomaga trawienie i odchudzanie, oraz pomaga się zrelaksować i uspokoić. Obydwie też świetnie smakują. Bez względu więc na to, czy interesuje nas ich wpływ na zdrowie czy ich walory smakowe, warto dać im szansę.

KSK

fot. pexels.com

Źródła: universal-sci.com; zdrowie.dziennik.pl; wikipedia.org; journals.sagepub.com

Słowa kluczowe: Badania naukowe, skład, korzyści, właściwości lecznicze, odchudzanie, kalorie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Zabiegi pielęgnacyjne dla ciężarnych kobiet. Czyli jak dbać o wygląd, będąc w ciąży?

W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi liczne, często niepożądane zmiany. Dowiedz się, jak im zapobiec!

Polecamy
Jaki wpływ mają na nas media społecznościowe? - ciekawe wyniki badań

Zobacz, jakie są skutki codziennego używania portali społecznościowych.

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Ostatnio dodane
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?