Fitness - Kobieta

Joga – w zdrowym ciele zdrowy duch

2013-02-06 16:04:32

Opanowanie, spokój ducha i umysłu oraz zdrowe, rozciągnięte ciało. To właśnie korzyści płynące z praktykowania jogi.

Joga stała się w ostatnim czasie nieodłącznym elementem filozofii dla ponad 100 milionów ludzi. Na szerszym gruncie adaptacja tego elementu kultury indyjskiej nastąpiła na XX wieku. Pomocne okazały się gwiazdy, osoby ze świata show – biznesu, propagujące zdrowy styl życia, zgodny z naturą człowieka. Wśród nich m.in. Madonna, Beatlesi i Sting, który w 2004 roku dzielił lekcji jogi dwójce fanów, którzy w licytacji tejże, podali najwyższe kwoty. Cel oczywiście był szczytny – datek dla UNICEF.

5 przenikających się wzajemnie ścieżek

Najbardziej popularną odmianą jest Hatha Joga. Obejmuje ćwiczenia fizyczne, oddechowe oraz metody relaksacyjne. Poleca się ją na początek (w rozumieniu nawet kilkunastu lat), gdyż wzmacnia ciało, a równocześnie uczy niezbędnej umiejętności panowania nad umysłem. Kolejne ścieżki to już ścisłe zgłębianie tajników filozofii. Karma Joga czyli działania podejmowane na rzecz bliźniego, w tym prace społeczne. Gnana Joga, inaczej joga mądrości, polegająca na poznawaniu mądrych, świętych ksiąg oraz Bhakti Joga, czyli najprościej mówiąc oddanie bogu. Ostatnia ścieżka to Raja Joga – joga królewska. Do ćwiczeń obecnych na pierwszym etapie dołącza się medytację – sztukę całkowitej koncentracji i uspokajania myśli. Uczniowie za cel stawiają sobie zapanowanie nad umysłem i ciałem. Jako że w Europie w rozumieniu jogi rozumie się właściwie wyłącznie Hatha Jogę to o niej teraz słów kilka.

Joga dla zdrowia

Korzyści płynących z praktykowania jogi jest wachlarz. Podstawa to oczywiście osiąganie stopniowej harmonii pomiędzy ciałem i umysłem. Jako że główną zasadę owej filozofii, bo joga to przecież nie tylko ćwiczenia ale pewien sposób egzystowania, stanowi niewyrządzanie krzywdy żadnej żywej istocie, znaczna grupa osób zmienia nawyki żywieniowe. Przechodzi na wegetarianizm a także rzuca wszelkie używki: kawę, papierosy i alkohol. Przewartościowaniu ulega również codzienność. Uczniowie pozbywają się stresu, nabierają dystansu do świata i dzięki wsłuchaniu się w rytm własnego organizmu zwalniają nieco tempo życia, co w obecnym pędzącym wciąż świecie, nie jest rzeczą łatwą. „ Dzięki niej możemy dokładniej poznać samego siebie, zdobyć zdolność większego wpływania na nasze życie” – mówi Adam Bielewicz nauczyciel jogi.

Mnóstwo pozytywnych efektów wymieniają naukowcy. Jest to np. zwiększenie giętkości ciała, a w szczególności kręgosłupa. Stopniowe rozciąganie korzystnie wpływa krążenie żylne oraz pomaga leczyć choroby serca. Przy regularnych ćwiczeniach obniża się poziom cholesterolu, adrenaliny i kortyzolu zmniejszając napięcie nerwowe i wspomagając zdrowy sen. Według badaczy z Northern Colorado Allergy Asthma Clinic w Fort Collins z zalet doskonalenia sprawności fizycznej tym sposobem korzystają również astmatycy. Mało tego, joga znacznie podnosi libido i poczucie seksualności, a także zwiększa doznania seksualne. Wszystko dzięki wzmacnianiu poprzez odpowiednie zestawy ćwiczeń, mięśni podbrzusza i stymulowaniu narządów płciowych. Jeśliby dorzucić do tego znaczną redukcję tkanki tłuszczowej, większość pań z pewnością lada moment ustawi się w kolejce po podręczniki jogi dla początkujących.

Joga współczesna

Panująca swego czasu moda na kulturę wschodu sprawiła, że jogę zaczęto uprawiać na różnorodne sposoby. Doskonałym rozwiązaniem stało się wplatanie jej elementów do różnego rodzaju aktywności fizycznej. Bywa, że łączy się ją z zupełnie odmiennymi technikami, np. z flamenco lub z pilatesem, co dało tzw. jogalites. Powstało również wiele szkół oferujących babyjogę czyli zajęcia dla najmłodszych, wspólnie dla mam z dziećmi, a nawet dla kobiet ciężarnych. Niezależnie od tego, którą formę ćwiczeń wybierzemy na pewno przysłuży się dla dobrej kondycji organizmu.

Na dobry początek...

Aby zostać prawdziwym mistrzem jogi trzeba ćwiczyć ją przez kilkadziesiąt lat. Być może poniższe ćwiczenia pozwolą nam w przyszłości choć trochę zbliżyć się do najpopularniejszego i najbardziej cenione na zachodzie 86 letniego mistrza –  jogina B.K.S. Iyengara. Do dzieła zatem!

TADASANA – pozycja góry
Podstawowa pozycja stojącą. Wykonując ją uczymy się jak stojąc prosto wyciągnąć kręgosłup i otworzyć klatkę piersiową. Koryguje wady postawy i płaskostopia, wzmacnia biodra, kolana i kostki. Wykonanie: stań prosto ze stopami połączonymi razem,
•    połącz duże palce stóp, a pozostałe wyciągnij do przodu i rozszerz na boki,
•    dociskając środki pięt do podłogi podciągnij rzepki kolan do góry tak, aby całkowicie wyprostować nogi,
•    rozłóż ciężar ciała równomiernie na obu stopach i od spodów stóp wyciągnij się do góry,
•    wydłuż boki tułowia i podnosząc mostek do góry - rozszerz klatkę piersiową a łopatki zassij do środka pleców,
•    trzymaj szyję i głowę prosto,
•    używając dłoni ściągnij barki w dół,
•    trzymaj całkowicie wyprostowane ręce po bokach ciała, a palce dłoni wyciągnięte,
•    stój prosto,
•    z bardzo silnych, mocnych nóg wyciągnij kręgosłup i oddechem rozszerzaj klatkę piersiową,
•    opuszczając kość ogonową w dół podnieś kość łonową do góry – tak, aby ustawić miednicę prostopadle do podłogi,
•    utrzymuj pozycję stabilną ale nie napiętą,
•    pamiętaj o aktywnej pracy nóg!,
•    swobodny oddech i zupełnie rozluźnione mięśnie twarzy.
DANDASANA – siad prosty
Wzmacnia mięśnie okolicy pasa, rozciąga  tył nóg, uczy umiejętności wyprostowania kręgosłupa.  Wykonanie: usiądź na kocach na takiej wysokości, aby miednica była ustawiona prostopadle do podłogi a plecy pionowo wyprostowane,
•    pomóż sobie odciągając mięśnie pośladków do tyłu i w bok,
•    wyprostuj nogi, złącz uda, kolana, kostki i duże paluchy,
•    wciskaj tyły nóg w podłogę,
•    wyciągnij palce stóp do sufitu,
•    połóż końce palców dłoni za pośladkami na kocu, palce skierowane do przodu,
•    ręce zgięte w łokciach tak, aby odpychając się palcami od koca wyciągnąć się do góry,
•    unieś mostek do góry, barki w dół,
•    odpychając się dłońmi od koca wyciągnij kręgosłup w górę,
•    całkowicie wyprostuj plecy,
•    łopatki zassij w głąb pleców,
•    trzymaj głowę prosto, czubek głowy skieruj do sufitu,
•    patrz przed siebie,
•    oddychaj normalnie, rozluźnij twarz

Ivo

Słowa kluczowe: joga korzyści ćwiczenia zdrowie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Active Woman Recepcja
Zbliża się lato. Zadbaj o siebie! Kraków

Zapraszamy do Studia Active Woman, które mieści się w samym sercu krakowskiego Podgórza.

Aktywność w nowym roku - 4 sposoby na sukces

Zobacz krótki poradnik o tym jak wytrwać w noworocznych postanowieniach i nabrać formy.

trening
Ćwiczenia w domu czy na siłowni? Sprawdź, jak trenować

Zajęcia pod okiem profesjonalistów czy treningi w domu? Dokonaj wyboru!

Polecamy
Joga - gimnastyka czy filozofia?
Joga - gimnastyka czy filozofia?

Jeśli w sondzie ulicznej zapytamy przechodniów czy wiedzą co to jest joga, prawdopodobnie większość odpowie twierdząco. Ale czy wiemy czym jest ona naprawdę?

Zdążyć przed latem - ramiona
Zdążyć przed latem - ramiona

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Do wskoczenia w bikini i pluskania się w błękitnej wodzie pozostał jeszcze miesiąc.

Ostatnio dodane
Active Woman Recepcja
Zbliża się lato. Zadbaj o siebie! Kraków

Zapraszamy do Studia Active Woman, które mieści się w samym sercu krakowskiego Podgórza.

Aktywność w nowym roku - 4 sposoby na sukces

Zobacz krótki poradnik o tym jak wytrwać w noworocznych postanowieniach i nabrać formy.

Kupony i kody rabatowe
GaleriaŁucznik.pl
Galeria Łucznik W ofercie GaleriaŁucznik.pl: maszyny do szycia, maszyny do szycia tradycyjne, maszyny do szycia elektroniczne. Dodatkowe akcesoria takie jak overlocki, cały zestaw narzędzi i dodatków oraz przybory do szycia ręcznego. Dodatkowo na GaleriaŁucznik.pl znajdziesz Sprzęt AGD.