Fitness - Kobieta

Mata do jogi - jak wybrać dobrze?

2018-11-27 15:22:50

Wybór odpowiedniej maty to bardzo istotna rzecz, gdy rozpoczynamy swoją przygodę z jogą. Nieumiejętnie dopasowana potrafi szybko zniechęcić do dalszych ćwiczeń. Warto wiedzieć, jak dobrać matę do jogi, aby nasza praca przynosiła korzyści zarówno na początku, jak i na etapie zaawansowanym. Czym różnią się maty do jogi, jaka powinna być jej grubość i jak dobrać ją do rodzaju jogi, którą uprawiamy? Poznaj te i wiele innych wskazówek.

maty do jogi

Cena

Jednym z założeń jogi jest przynoszenie spokoju ducha, odprężanie, pomoc w opanowaniu zarówno własnego ciała, jak i umysłu. W związku z tym warto wybrać matę, która będzie nam w tym pomagała. Jej zły dobór może przynieść zupełnie odwrotne skutki.

Ceny mat wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Jednak te najtańsze bardzo często nie spełniają swej roli. Na początku przygody z jogą polecamy zaopatrzyć się w matę ze średniej bądź wyższej półki cenowej, aby posłużyła nam przez długi czas i umilała ćwiczenia. Jest to nasz jedyny wydatek na potrzeby treningu i powinniśmy traktować go jako inwestycję, która zwróci się w komforcie naszych zajęć, niezależnie od tego, czy ćwiczymy w szkole jogi, czy w domu.

Grubość

Istnieje wiele elementów, które są istotne przy wyborze maty do jogi. Często zdarza się, że zakupiona okazuje się zbyt miękka lub zbyt twarda. Wykonywanie na niej ćwiczeń niekonieczne jest przyjemne, a co gorsza, może być wręcz bolesne. Wiele osób dowiaduje się o tym zbyt późno. Aby uniknąć tego błędu, trzeba zastanowić się nad tą kwestią przed jej zakupem. Maty dostępne na rynku wahają się od ok. 0,9mm do ok. 6-7mm grubości. Przy wyborze sami musimy zastanowić się, czego od niej oczekujemy. Od tego zależy również jej ciężar, dlatego upewnijmy się, czy nie sprawia nam problemu np. doniesienie jej na zajęcia.

Grubość maty zależy od rodzaju jogi, którą uprawiamy. Jej właściwy dobór nie spowoduje problemów z wykonywaniem asan, a ćwiczenia staną się przyjemnością.  Przykładowo, do wykonywania jogi Ashtanga, czyli dynamicznych zadań, warto wybrać matę, która jest cieńsza i nie spowoduje „zatapiania się w niej”. Takim rodzajem jest np. Surja Extra, która ma średnią twardość i właściwości amortyzujące. Polecana tym, którzy lubią intensywne ćwiczenia. Z kolei dla osób, które skarżą się na bóle stawów lub kolan, odpowiedniejsza będzie mata grubsza, niepowodująca bólu przy wykonywaniu danych pozycji.

Warunki techniczne

Zbyt śliska mata to jeden z najczęstszych problemów pojawiających się przy ćwiczeniach.  Jak dobrać ją, aby była wygodna, a ćwiczenia efektywne? Ważnym aspektem okazuje się materiał, z którego wykonana jest mata. Zazwyczaj maty do jogi są wykonane z trzech podstawowych tworzyw: gumy, lateksu lub kauczuku. Ta ostatnia przez wiele osób uchodzi za najbardziej luksusową, podnoszącą komfort ćwiczeń. Jej specyficzny zapach nie wszystkich może jednak zadowolić.

Jedną z podstawowych, ale też najważniejszych pozycji jogi jest „pies z głową w dół”. Nie da się jej jednak wykonać bez odpowiedniej maty, ponieważ nie pozwoli ona nam na kontrolowanie swojego ciała poprzez pozycje. Na źle dobranej macie będziemy dosłownie ślizgać się, co w konsekwencji może doprowadzić do tego, że zabraknie nam sił oraz energii do dalszego praktykowania, a przecież nie chcemy zrazić się do jogi już na starcie. Dobra mata pozwoli nam przyjąć pożądane, stabilne pozycje i uniknąć demotywacji.

Ty i Twoja mata

Wiele osób zaczynających uprawianie jogi, bardzo szybko z niej rezygnuje. Choć może wydawać się to błahostką, bardzo wiele zależy od naszej maty, nie tylko od strony technicznej. Choć to nie kolor, ani jej wzór jest najważniejszy, warto zadać sobie pytanie, czy zaprzyjaźnimy się z naszą matą? Wiele od tego zależy i zdecydowanie zachęcamy wybrać taką, która naszym zdaniem ma atrakcyjny wygląd. Szeroki wybór mat do jogi można znaleźć w sklepach internetowych: https://allegro.pl/kategoria/trening-fitness-maty-110136.

Aby osiągnąć cel starajmy się wybrać możliwie najbardziej odpowiednią matę, a jeśli ma to dla nas znaczenie, oprócz funkcjonalności, wybierzmy również ładną matę, z którą z chęcią rozpoczniemy kolejne zajęcia. Wygląd, długość, przyczepność, grubość - to czynniki, które są istotne przy jej doborze. Jest to jednak indywidualna kwestia, dlatego dopasujmy ją do swoich preferencji, aby ćwiczenia przynosiły nam jak najlepsze efekty.

Adrianna Wiśniewska

fot. pixabay.com/StockSnap

Słowa kluczowe: rodzaje, grubość, ceny, najlepsze
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
OdzieÅź sportowa dla kobiet
Odzież sportowa dla wymagających kobiet

Odzież sportowa jest jedną z kluczowych kolekcji ubrań sportowych, które są przeznaczone szczególnie dla wymagających kobiet.

Joga
Joga w domu, czyli jak zacząć trenować podczas kwarantanny?

Zobacz, jakie korzyści niesie ze sobą ćwiczenie jogi w domu.

Fitnessowa rewolucja, czyli jak trenerzy na Youtubie pomogą ci uzykać wymarzoną sywetkę

Pragniesz schudnąć, ale nie chcesz iść na siłownie? Z ich pomocą zrzucisz zbędne kilogramy w domu!

Polecamy
Zobacz jakie są wady i zalety cheat day.
Cheat day na diecie. Czy warto go stosować?

Zobacz, jakie są wady i zalety cheat day!

Fitnessowa rewolucja, czyli jak trenerzy na Youtubie pomogą ci uzykać wymarzoną sywetkę

Pragniesz schudnąć, ale nie chcesz iść na siłownie? Z ich pomocą zrzucisz zbędne kilogramy w domu!

Ostatnio dodane
OdzieÅź sportowa dla kobiet
Odzież sportowa dla wymagających kobiet

Odzież sportowa jest jedną z kluczowych kolekcji ubrań sportowych, które są przeznaczone szczególnie dla wymagających kobiet.

Joga
Joga w domu, czyli jak zacząć trenować podczas kwarantanny?

Zobacz, jakie korzyści niesie ze sobą ćwiczenie jogi w domu.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?