Kulinaria - Kobieta

Skąd pochodzą makaroniki?

Historia nie do końca francuskich smakołyków

2021-08-06 12:17:40

Makaroniki od dekady zdobywają coraz większą rzeszę fanów w Polsce. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że na zachodzie cieszą się popularnością już od stuleci. Sprawdźcie, skąd tak naprawdę pochodzą makaroniki i dlaczego o miano ich twórców walczą zarówno Francuzi, Hiszpanie, jak i Włosi.

Zobacz też: Przepisy na zdrowe posiłki i fit słodycze >>

Skąd są francuskie makaroniki? Historia pochodzenia włoskiego deseru

Prawdziwa historia makaroników

Mówiąc o makaronikach, mamy na myśli dwa okrągłe ciasteczka migdałowe, które łączy śmietankowy krem. Mogą mieć różne kolory i smaki, a ich rozmiar nie powinien przekraczać 5 cm średnicy. Tymczasem, okazuje się, że ten charakterystyczny smakołyk nie zawsze przyjmował obecną formę.

Według różnorodnych źródeł makaroniki były robione we Włoszech i w Kraju Basków (Hiszpania) już od XIV, a nawet i VIII wieku. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o pochodzenie pierwszych z nich. Wiadomo, że był to zwyczajny deser biedniejszych mieszkańców miast i okolicznych wiosek, który z biegiem lat zmienił się w ulubiony przysmak bogatych kupców. Ich podstawową formą były małe okrągłe ciasteczka, wypiekane z dostępnych na południu orzechów: włoskich, laskowych i oczywiście migdałów. Z zewnątrz miały być kruche i chrupiące, natomiast wewnątrz powinny rozpływać się w ustach. Najważniejszą kwestią było to, aby podczas ich przygotowywania nie dodawać mąki, która mogłaby zniszczyć starannie dopracowaną konsystencję.

Od kiedy możemy mówić o francuskich makaronikach?

W XVI wieku makaroniki dotarły do Francji wraz z Katarzyną Medycejską — przyszłą żoną króla Henryka II. To właśnie dzięki niej zyskały popularność wśród francuskich dworzan. Nie bez przyczyny 200 lat później stały się ulubionym przysmakiem Marii Antoniny. Jednakże to wciąż nie były znane nam obecnym kształtem, kolorami i formą smakołyki.

Francuskie czy Paryskie makaroniki?

Dlaczego w takim razie makaroniki uznaje się za flagowy deser wysublimowanej kuchni francuskiej? Odpowiedź jest dość oczywista, to właśnie Francuzi, a raczej jeden Paryżanin, nadali im rozpoznawalne dzisiaj cechy. W 1830 roku, w nieistniejącej już dziś cukierni, połączono dwa ciastka słodkim dodatkiem. W ten sposób zainicjowano nową epokę podawania makaroników — Paris Macaron.

Warto jednak pamiętać, że oficjalnym odkrywcą współczesnych makaroników jest Pierre Desfontaines (cukiernik firmy Ladurée). W 1930 roku jako pierwszy skleił dwa ciastka migdałowe z kremem śmietankowym, tworząc prawdziwą bazę pod innowacje dzisiejszych artystów cukierniczych. Obecnie możemy spotkać makaroniki w przeróżnych kolorach, wzorach i smakach, a wyścig o miano ich mistrza wciąż nie pozostał rozstrzygnięty.

Zobacz też: Owocowe śniadania latem >>

KK

Fot. S. Hermann & F. Richter z Pixabay

Słowa kluczowe: skąd są makaroniki, historia makaroników, francuskie makaroniki, włoskie makaroniki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dynia
Co można zrobić z dyni? Oto 4 pyszne przepisy

Smakowite przepisy na jesień.

Dzień Dyni 2023 - jakie zastosowania moÅźe mieć dynia?
Dzień Dyni 2023 - jakie zastosowania może mieć dynia?

Sprawdź, do czego przyda się dynia!

5 pomysłów na domową lemoniadę

Sprawdź jak zrobić orzeźwiający napój na gorące dni.

Polecamy
Czy mięso karpia jest zdrowe?
Czy mięso karpia jest zdrowe? Wartości odżywcze i właściwości świątecznej ryby

Ten wigilijny przysmak kryje w sobie zacznie więcej, niż większość osób może się spodziewać!

Dieta pudełkowa z dostawą do domu
Dieta pudełkowa z dostawą do domu dla osób prowadzących siedzący tryb życia Bydgoszcz

Catering dietetyczny oferuje dietę z dostawą do domu.

Polecamy
Ostatnio dodane
dynia
Co można zrobić z dyni? Oto 4 pyszne przepisy

Smakowite przepisy na jesień.

Dzień Dyni 2023 - jakie zastosowania moÅźe mieć dynia?
Dzień Dyni 2023 - jakie zastosowania może mieć dynia?

Sprawdź, do czego przyda się dynia!

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?